Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Lubelski monodramista nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Mateusz Nowak otrzymał nagrodę "Best Young Artist" na 13th International Theater Festival "Saint Muse" w Ulan Bator (Mongolia). Podczas festiwalu artysta prezentował monodram "From front and from behind" zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.
Więcej »Kolejna edycja Balonów nad Krosnem za nami
W pierwszy weekend maja niebo nad Krosnem nabrało niezwykłych kolorów i zapełniło się mnóstwem balonów. Podczas pikniku majowego w Krośnie odbyła się XXXII edycja Balonowych Mistrzostw Polski oraz XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Najlepsi baloniarze z Polski i Europy zmierzyli się w 10 konkurencjach w 3 lotach. Najlepszy okazał się polski zawodnik Jakub Bauta oraz Litwin Rimas Kostiuškevičius. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje np. koncerty muzyczne.
Więcej »Wrocław podpisał umowę o współpracy z austriackim miastem Graz
Wrocław będzie współpracował z miastem Graz. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek, 12 maja, prezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicz z Ministrem ds Ekonomii, Turystyki, Europy i Kultury Kraju Związkowego Styria - Dr. Christianem Buchmannem. List dotyczy wymiany rezydencji artystycznych pomiędzy Centrum Sztuki WRO i Styria - Artist-in residence, z Grazu. Właśnie to austriackie miasto było Europejską Stolicą Kultury w 2003 r.
Więcej »Volta na 700-lecie Lublina
Akcja filmu fabularnego „Volta”, w reżyserii i według scenariusza Juliusza Machulskiego, rozgrywać się będzie w Lublinie. W głównych rolach zobaczymy m.in. Andrzeja Zielińskiego, Olgę Bołądź, Aleksandrę Domańską, a także Tomasza Kota, Roberta Więckiewicza i Marcina Dorocińskiego. Z okazji planowanych na rok 2017 obchodów jubileuszu 700 – lecia nadania praw miejskich Lublinowi, projekt filmu fabularnego otrzyma wsparcie finansowe od miasta.
Więcej »Gitarowy Rekord Guinnessa pobity!
14. edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa zakończyła się wspaniale! Na wrocławskim Rynku zagrało razem 7356 gitarzystów. W tym roku Wrocław – Europejska Stolica Kultury – grał razem z Hiszpanią, Niemcami, Rosją, Czechami, Litwą, Białorusią, Węgrami i Norwegią.
Więcej »Wiemy kto zagra na Eliminacjach do Elbląg Rocks Europa!
Alternatywni elblążanie i elblążanki! 3 czerwca coraz bliżej, czas więc zacząć odliczanie dni do festiwalu Elbląg Rocks Europa! Już teraz przedstawimy Wam zespoły, które zwyciężyły w naszym wewnętrznym głosowaniu i będą miały okazję wystąpić na Eliminacjach podczas Turbinaliów.
Więcej »Wystartowała 5. rywalizacja polskich miast o stojaki rowerowe
Tylko w ubiegłym roku kampania społeczna „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet przyciągnęła do pozytywnej walki mieszkańców aż 657 polskich miast. W tym roku do wygrania, a w zasadzie do wykręcenia w kilometrach, będzie 300 stojaków! O ich lokalizacji zdecydują sami rowerzyści i przejechany przez nich dystans.
Więcej »Koncert Trio Cracovia w Atmie
Zapraszamy do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (ul. Kasprsuie 19) na koncert Trio Cracovia dnia 21 kwietnia 2016, na godz. 18:00.
Więcej »Konferencja Lotnicza 2016 w Rzeszowie
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów oraz Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów zapraszają na kolejną z cyklu Konferencję Prawa i Technologii Lotniczych oraz Kosmicznych. Tegoroczne wydarzenie odbywać się będzie pod wspólną nazwą Konferencja Lotnicza 2016.
Więcej »Piwnica pod Baranami - Wielki koncert z okazji 60-lecia
Są ostoją tradycji polskiej kultury. Nie poddają się koniunkturze, są niezależni w tym co robią i za to kochani są przez publiczność od 60 lat - artyści Krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Więcej »XXIX Małopolski Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych
Organizowany, już po raz 29, Festiwal, od lat cieszy się uznaniem wśród młodych ludzi, a także ich rodziców, nauczycieli, instruktorów, opiekunów artystycznych.
Więcej »Miał być Classic a wyszedł Hardcore! Wyjątkowo ekstremalny Runmageddon szalał na hałdach w Zabrzu
W weekend w Zabrzu odbył się pierwszy wiosenny Runmageddon, w którym wystartowało ponad 2 tysiące fanów biegów ekstremalnych z całej Polski. W dzień zostały rozegrane zawody w formule Classic, w ramach których mieli do pokonania dystans 12 kilometrów i 50 przeszkód, a w nocy Rekrut na 6-kilometrowej trasie z 30 przeszkodami.
Więcej »XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz - Polacy na K2
Tegoroczna XXIII edycja festiwalu będzie przebiegała pod hasłem „POLACY NA K2”. Swój udział w nim zapowiedzieli zdobywcy drugiego szczytu Ziemi oraz inni znakomici polscy alpiniści, m.in. Przemysław Piasecki, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Marcin Wernik. Jan Faściszewski przeniesie nas w krainę lodów Bajkału, a wystawa fotograficzna Jacka Rępalskiego przybliży odległy Nepal.
Więcej »Spotkanie z prozą Kazimierza Kummera
Spotkanie z prozą Kazimierza Kummera (1934–1962), tragicznie zmarłego pisarza oraz dziennikarza prasowego i radiowego z Pomorza.
Więcej »Wiosną w Krakowie rozkwita życie literackie
Bitwa na teksty, warsztaty dla seniorów, dramatoria, zajęcia dla dzieci i wieczory autorskie. W kwietniu LiteraTURA w Krakowie będzie kusić niezliczonymi możliwościami. Zapalonych czytelników zaprosimy m.in. do: Księgarni Matras, Teatru Barakah, Goethe Institut Krakau, a także do krakowskich bibliotek i centrów kultury. To jednak nie koniec! Kwiecień to również czas wielkiego literackiego święta – Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Kwietniowa LiteraTURA podpowie, jak zaplanować swój udział w tym międzynarodowym święcie.
Więcej »Pyrkon 2016: Raj dla fanów fantastyki już wkrótce w Poznaniu
Dziesiątki sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami, cosplaye, koncerty, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy - tak zapowiada się Pyrkon 2016, czyli najbardziej rozpoznawalny w Polsce festiwal fantastyki. Wydarzenie potrwa od 8 do 10 kwietnia.
Więcej »XVI Mistrzostwa Polski z Jajem już za nami
W Wielkanocny Poniedziałek na stoku Lodowiec w Karpaczu odbyły się XVI Mistrzostwa Polski z Jajem. Jak co roku największą popularnością cieszył się konkurs ,,Rzut Jajem w portret Burmistrza”, który wygrał Paweł Łoźnicki.
Więcej »Barok na wynos - okazja dla sympatyków festiwalu Misteria Paschalia
Księgarnia Muzyczna „KURANT” oraz Music Corner przygotowały wielkanocną ofertę specjalnie z myślą o sympatykach festiwalu Misteria Paschalia. Dwa legendarne krakowskie sklepy muzyczne zagoszczą we wszystkich festiwalowych lokalizacjach i będą prowadzić sprzedaż unikatowych albumów!
Więcej »Ponadczasowość sztuki - Turek we Włoszech w Krakowie
Premiera opery buffa „Turek we Włoszech” wybitnego włoskiego kompozytora Giocchino Rossiniego po raz pierwszy była wystawiona w Krakowie 4 marca 2016 r. i od razu podbiła publiczność niesamowitym karnawałowo-szaleńczym rytmem i słonecznie barwną atmosferą.
Więcej »Sukcesy polskich sportowców idą w parze z inwestycjami w obiekty sportowe
Pobicie juniorskiego rekordu świata przez Ewę Swobodę podczas Copernicus Cup 2016 w Toruniu pokazało jak wysokiej klasy zawodników ma Polska. W ocenie specjalistów istotnym czynnikiem w biciu rekordów jest zawsze jakość obiektu i bieżni. A ta, jak się okazuje, przyjechała do Torunia z Sopotu, gdzie po raz pierwszy zbudowana została i użyta przy okazji Halowych Mistrzostw Świata 2014.
Więcej »Przygoda z górskim żywiołem dla każdego
Zimą w góry z namiotem? W dodatku w walentynkowy weekend?? Czemu nie! Ponad 240 pasjonatów gór spotkało się w dniach 11-14 i 18-21 lutego 2016 r. na Turbaczu podczas VII edycji największego biwaku zimowego w Polsce. Dla niektórych była to pierwsza przygoda w zimowej szkole przetrwania, inni przyjechali wzbogacić i uporządkować wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w górach. Były wciągające szkolenia teoretyczne i praktyczne, nocowanie w namiotach lub jamach śnieżnych oraz entuzjastycznie oklaskiwane prelekcje znanych himalaistów. Dodatkowo drugi turnus był zaplanowany z myślą o aktywnych rodzinach z dziećmi.
Więcej »Jest ich już prawie 400. Zobacz jak powstał najnowszy
Zanim krasnale trafią na ulice Wrocławia, traktowane są rozgrzanym woskiem, mieszanką piasku z gipsem oraz wysokimi temperaturami. Każdy krasnal we Wrocławiu ma własny charakter, ale najnowszy jest nietypowy. Towarzyszy mu pies.
Więcej »ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia w Teatrze Kamienica
Podobno nieszczęścia chodzą parami – z tym stwierdzeniem nie może zgodzić się główny bohater sztuki „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia” (tytuł oryginału: „Cash On Delivery”). Po tym, jak stracił pracę, na jego konto zaczęły spływać różne formy wsparcia: zapomogi dla samotnych matek, renty dla sierot, dodatki do czynszu, odszkodowania dla inwalidów, renty dla wdów, zasiłki macierzyńskie i kolejne coraz nowsze, coraz bardziej wymyślne. Pieniądze mnożą się jak szalone!
Więcej »Eksperci z Krasiejowa wyjaśniają: prehistoryczne walentynki
Chociaż Walentynki całkiem niedawno podbiły serca Polaków, to już nasi prehistoryczni przodkowie nie stronili od tego, żeby pielęgnować relacje męsko-damskie. – Tak naprawdę miłość jako bardzo istotna emocja pojawiła się na naszej planecie ponad 2 miliony lat temu. Wydarzyło się to na dobre przed ludzkimi pra-praprzodkami – przekonuje dr Andrzej Boczarowski, ekspert z Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie
Więcej »Park rzeźb - wystawa stała w Królikarni
Park Rzeźb w Królikarni ma charakter pracy na kolekcji oraz wypowiedzi o samym fenomenie kolekcjonowania. Jego początkiem był osiemnastowieczny, prywatny ogród w stylu angielskim, o pozornie zdziczałej naturze, malowniczych polanach i zakątkach, które można odkrywać schodząc z głównej alei ubitą ścieżką. W zabytkowym parku, podobnie jak w całej Królikarni historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów tworzymy Park Rzeźby, w którym prezentujemy wybrane prace z obszernej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Więcej »Variete Film Show już wiosną w Krakowie
Jak mówi stara maksyma – lubimy te melodie, które już znamy. Najmłodszy teatr w Krakowie – Teatr Variete – przygotowuje nową premierę, która odbędzie się już 16 kwietnia. Spektakl „Variete Film Show” będzie okazją do przypomnienia sobie największych filmowych szlagierów w nowych, ciekawych aranżacjach.
Więcej »Procesy kształtujące oblicze Ziemi wystawa stała w Muzeum Ziemi PAN
Główna sala budynku wystaw stałych poświęcona jest geologii dynamicznej i przedstawia najważniejsze zjawiska i procesy kształtujące oblicze Ziemi. Celem ekspozycji jest wyjaśnienie przebiegu procesów zachodzących pod wpływem zewnętrznych czynników geologicznych takich jak: wietrzenie, erozja, powierzchniowe ruchy masowe, sedymentacja oraz procesów wywołanych przez wewnętrzne czynniki geologiczne zachodzące w skorupie ziemskiej lub we wnętrzu Ziemi. W syntetycznym zarysie przedstawione są skutki takich procesów jak: diastrofizm, wulkanizm, plutonizm, metamorfizm. Wystawa ilustrowana jest specjalnie dobranym zestawem okazów o dużych walorach dydaktycznych i ekspozycyjnych.
Więcej »Zapraszamy na derby artystyczne Śląska i Małopolski
„Świat kobiety” i „Kolory regionu” – to tematy tegorocznej, trzeciej edycji międzyregionalnego programu „Derby Artystyczne 2016 – Śląsk & Małopolska i województwa ościenne”. Termin przesyłania zgłoszeń i fotografii prac mija 14 lutego.
Więcej »Program edukacyjny Oceanarium 3D
Oceanarium 3D PGE Narodowy - pragnie zwrócić uwagę, że oprócz dobrej zabawy, największą wartością, którą wyniesiemy odwiedzając to miejsce, jest wiedza. Jesienią rozpoczęły się działania edukacyjne skierowane do szkół, dzieci i nauczycieli, zwracając uwagę na edukacyjną rolę Oceanarium 3D – unikalnego miejsca na mapie, które dostarcza wartości poznawczych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Działania edukacyjne to lekcje przyrody i historii naszej planety opowiedziane w nowoczesny, interesujący sposób, wizyty w szkołach eksperta – paleontologa, przygotowane dla szkół materiały multimedialne, ułatwiające nauczycielom prowadzenie lekcji w tym temacie.
Więcej »Zanim powstał węgiel - wystawa w Muzeum Ziemi PAN
Ta niewielka ekspozycja przybliża roślinność dwóch najważniejszych w dziejach Ziemi okresów węglowych: karbonu i neogenu. Na tle paleogeografii i stratygrafii zaprezentowano różne zbiorowiska roślinne, jakie można zrekonstruować na podstawie skamieniałości znalezionych w osadach towarzyszących złożom węgli kamiennych (karbon) i węgli brunatnych (neogen). Zbiorowiska zostały zilustrowane rekonstrukcjami graficznymi, licznymi szczątkami roślinnymi oraz materiałami zielnikowymi. Okazy kopalnych roślin pochodzą z zagłębi węgla kamiennego Górnego i Dolnego Śląska, z kopalni węgli brunatnych w Turoszowie, Koninie i Bełchatowie oraz ze stanowiska w Dobrzyniu n. Wisłą.
Więcej »