Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dworek Chopina - mekka dla wielbicieli muzyki klasycznej
Zwiedzaj Polskę z portalem ViaPoland.com. W samym środku parku zdrojowego w Dusznikach znajdujemy budynek dawnego teatru zdrojowego. Obecnie dom zwany jest „Dworkiem Chopina”. Powstał on w 1802 roku z całym zespołem zdrojowym. Chodziło wówczas o dostarczenie gościom uzdrowiskowym właściwej rozrywki, a zarazem o umożliwienie kontaktów towarzyskich. Dom towarzyski spełniał rolę centrum życia kulturalnego dla kuracjuszy, którzy dysponowali dużą ilością czasu i byli spragnieni, prócz wody zdrojowej, doznań kultury wyższej w towarzystwie płci przeciwnej. Takie były kiedyś czasy.
Więcej »Koncert Agnieszki Grochowicz w ODK Pod Lipami
Projekt OSIECKA#KRAJEWSKI#GROCHOWICZ to spotkanie krakowskiej poetki, wokalistki i aktorki Agnieszki Grochowicz z twórczością jednego z najbardziej twórczych i wzruszających duetów twórczych w historii polskiej piosenki w nowych aranżacjach znakomitych krakowskich muzyków jazzowych trzech różnych pokoleń Antoniego Dębskiego, Dawida Rudnickiego oraz Damiana Niewińskiego.W projekcie znajdziemy zarówno piosenki znane szerokiej publiczności, takie jak np. "Kołysanka dla Okruszka" czy "Uciekaj moje serce", jak i te mniej znane będące niejednokrotnie interesującym odkryciem dla słuchacza.
Więcej »Developres SkyRes najlepszy w Karpaczu
W miniony weekend Karpacz gościł najlepsze europejskie drużyny piłki siatkowej kobiet. Od piątku na Hali Widowiskowo-Sportowej przy Zespole Szkół rozegrano 6 meczów pomiędzy drużynami z Włoch, Niemiec i Polski. Rywalizacja między zespołami Obiettivo Risarcimento VICENZA, Allianz MTV Stuttgart, Polski Cukier Muszynianka i KS Developres Sky Res Rzeszów toczyła się na najwyższym, światowym poziomie. Zawodniczki nie oszczędzały sił, a spektakularne akcje w ataku i obronie nagradzane były owacjami na stojąco. Oprócz turniejowych emocji przybyli do Karpacza miłośnicy kobiecej piłki siatkowej oraz mieszkańcy licznie zgromadzeni na hali mieli okazję zobaczyć Puchar FIVB za zdobycie Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.
Więcej »7. Grolsch ArtBoom Festival dobiegł końca
W ramach tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, który odbywał się od 25 września do 9 października, sztuka zmagała się z przestrzenią publiczną pod hasłem „Przemiana wsi w miasto” i śmiało można stwierdzić, że sztuka współczesna znów poradziła sobie w Krakowie.
Więcej »Od Olgi Tokarczuk i C.J. Daugherty po Marka Kondrata - plejada gwiazd na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie 22-25 października 2015
Im bliżej kolejnej edycji najważniejszego literackiego wydarzenia w kraju, tym więcej odsłoniętych kart. Kolejny raz wydawcy nie zawiedli oczekiwań fanów i zaprosili do Krakowa swoich najpopularniejszych autorów. Znajdziemy wśród nich nie tylko osoby, które piszą zawodowo, ale także aktorów, dziennikarzy, ludzi świata filmu, sportu, muzyki czy polityki oraz osobistości świata kultury.
Więcej »SoundLab w Filharmonii w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie zaprasza na jeden z najodważniejszych cykli muzycznych - SoundLab - Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Eksperymentalnej. Legenda elektroniki - Klaus Schulze, specjalista od kreacji dźwięku Richard Devine, współcześni poszukiwacze nowych kierunków jak Atom String Quartet z Andrzejem Smolikiem czy Tomasz Makowiecki ze wsparciem Władysława Komendarka. Nie zabraknie utworów legendarnych twórców - Eugeniusza Rudnika, współtwórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, Kazimierza Serockiego czy Marka Bilińskiego. Autorskie podejście do zagadnienia nowej muzyki zaprezentują również m.in. Sound Factory Orchestra ze swoim multimedialnym show czy – znani z co najmniej oryginalnej wizji na elektronikę, jazz i muzykę klasyczną – berlińczycy z The Brand Brauer Frick Ensemble.
Więcej »Nadleśnictwo Zwierzyniec
Nadleśnictwo Zwierzyniec serdecznie zaprasza do swych najcenniejszych obiektów przyrodniczych. Są nimi rezerwaty: Święty Roch, Debry i Szum. Wszystkie one leżą na Roztoczu Środkowym. Dwa pierwsze to rezerwaty leśne, chroniące wspaniałe, naturalne fragmenty starodrzewu jodłowo - bukowego, charakterystycznego dla karpackiego regla dolnego.
Więcej »Sztolnie w Senderkach
Wieś Potok Senderki leży w strefie krawędziowej Roztocza Środkowego w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego na terenie Gminy Krasnobród. Niezwykłe walory tworzy tu zarówno piekny krajobraz, bogata przyroda, jak i ciekawa historia, związana przede wszystkim z trwałymi śladami górnictwa. Przez prawie dwa wieki wydobywano tutaj kamień unikalną metodą górniczą (eksplotacja podziemna).
Więcej »Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza Senderki
Nadleśnictwo Zwierzyniec zaprasza Państwa serdecznie na ścieżkę edukacyjną w leśnictwie Senderki. Na jej trasie można odbyć przyjemny spacer, zapoznając się jednocześnie z interesującą przyrodą tego leśnego zakątka, a także z wybranymi zagadnieniami gospodarki leśnej i różnymi aspektami pracy leśnika.
Więcej »Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza w rezerwacie Szum
Zapraszamy Państwa na ścieżkę dydaktyczną, biegnącą przez Rezerwat krajobrazowy Szum - jeden z najciekawszych zakątków przyrodniczych Roztocza. W rezerwacie zobaczymy wiele okazałych, starych drzew, osiągających rozmiary drzew pomnikowych. Są to głównie jodły, sosny, a także świerki i olchy. Występują tu rzadkie rośliny, a wśród nich wiele gatunków chronionych. Na tym terenie żyją też ciekawe gatunki zwierząt. Na kilku przystankach ścieżki ustawione są tablice, które pozwolą nam zapoznać się z różnymi elementami przyrody.
Więcej »Puszcza Knyszyńska - szkice leśników
Puszcza Knyszyńska rozciąga się nad Białymstokiem jak wielki zielony parasol. Majestatyczna, tajemnicza chroni historię i tradycję wielokulturowego pogranicza. Jej różnorodność przyrodnicza to nieskończenie wielka, niepoliczalna fortuna zaklęta w przyrodzie. O tym, jaka jest puszcza, można długo mówić, a jeszcze więcej pisać.
Więcej »Nadleśnictwo Bardo Śląskie
Nadleśnictwo Bardo Śląskie gospodaruje na ponad 13 tysiącach ha lasów Pogórza Sudeckiego, Sudetów Środkowych i Wschodnich. Nieduże, ale bardzo malownicze pasmo Gór Bardzkich, praktycznie całkowicie zalesione i niewysokie, nie stanowi wyzwania dla turystów lubiących wysokogórskie wspinaczki. Te góry mają jednak swój niepowtarzalny klimat i bajkowy krajobraz, zamknięty w kompozycji niewysokich wzgórz.
Więcej »Nadleśnictwo Jastrowie
Zanim powstało Nadleśnictwo, gospodarka leśna, okoliczne miasteczka i osady, teren ten był kształtowany przez kolejne zlodowacenia. W wyniku działania lodowca powstały liczne doliny rzek, stanowiących obecnie naturalne granice Nadleśnictwa. Nadleśnictwo Jastrowie położone jest pomiędzy rzekami Gwdą - naturalną granicą od wschodu i Piławą, zamykającą grunty Nadleśnictwa od zachodu, trzecia ważna rzeka - Płytnica, stanowi granicę południowo - zachodnią.
Więcej »Nadleśnictwo Kołaczyce
Lasy w Pogórza Ciężkowicko - Dynowskiego, w których leśnicy z Nadleśnictwa Kołaczyce mają szczęście pracować to prawdziwy skarb natury. Są różnorodne i na wiele sposobów bogate. Dostarczają drewna, które jest wręcz niezastąpionym i co najważniejsze odnawialnym surowcem, są miejscem życia dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, dają też możliwość relaksu jak żadne inne środowisko.
Więcej »Nadleśnictwo Prudnik
Lasy Nadleśnictwa Prudnik są niesłychanie różnorodne. W jego północnej części można podziwiać bory sosnowe, a na południu świerczyny oraz lasy bukowe pokrywające strome zbocza Gór Opawskich. Turyści lubiący górskie wędrówki, grzybiarze, myśliwi czy fotografujący przyrodę będą zachwyceni wizytą w prudnickich lasach. Każdy kto lubi obcować z naturą i ją podpatrywać znajdzie tu coś dla siebie.
Więcej »Nadleśnictwo Turawa
Nadleśnictwo Turawa gospodaruje na obszarze około 17,5 tys. ha lasów stanowiących część Borów Stobrawsko - Turawskich i Lasów Lublinieckich. Tutejsze rozległe kompleksy leśne spełniają szereg rozmaitych funkcji - stanowią ochronę dla powietrza, wód, gleby, są miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, dostarczają drewna - najbardziej wszechstronnego i co ważne - odnawialnego surowca. W okolicy Turawy, oprócz lasów atrakcje stanowią różne zbiorniki wodne z olbrzymim Jeziorem Turawskim i urokliwym Jeziorem Srebrnym.
Więcej »Nadleśnictwo Lwówek Śląski
Każdy, kto pragnie kontaktu z przyrodą, znajdzie w lasach Nadleśnictwa Lwówek obiekty godne zainteresowania. Wędrowcy nacieszą się długimi wycieczkami wśród pięknych widoków i interesujących zabytków. Przyrodnicy i fotografujący wnikną w tajniki praw przyrody, wśród dzikiej scenerii znajdą urokliwe zakątki z mnóstwem ciekawych roślin i zwierząt. Kajakrze mogą spłynąć Bobrem przez malownicze przełomy w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru lub kilometrami wiosłować po Zalewie Pilchowickim.
Więcej »Nadleśnictwo Dynów
Nadleśnictwo Dynów to mozaika lasów i pól rozpięta malowniczo na łagodnych wzgórzach Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Nie są to jednak łatwo dostępne tereny. Niewysokie wzniesienia są poprzecinane licznymi jarami i potokami, które tworzą wprawdzie urokliwe zakątki, ale nie ułatwiają codziennej pracy. Charakterystyczne dla tego obszaru są także pozostałości po dawnych osadach i wsiach rozrzucone wśród lasów. Kapliczki, sady, stare piwnice i ruiny domostw to niemi świadkowie burzliwych dziejów pogranicza.
Więcej »Nadleśnictwo Jawor
Nadleśnictwo Jawor gospodaruje na terenie niemal 15 tys. ha lasów Niziny Śląskiej, Pogórza Sudeckiego oraz Sudetów. Położenie geograficzne oraz wielowiekowa działalność człowieka zadecydowały o występowaniu tutaj - jedynej w swoim rodzaju - mozaiki krajobrazu. Około 21% powierzchni nadleśnictwa zajmują lasy, które tworzone są głównie przez drzewa takich gatunków jak dąb, sztucznie wprowadzony świerk oraz brzoza.
Więcej »Nadleśnictwo Świeradów
Nadleśnictwo Świeradów zarządza terenami leśnymi w Górach Izerskich będących najbardziej wysuniętym na zachód pasmem w polskich Sudetach. Zróżnicowanie klimatyczne położonych po sąsiedzku obszarów sprawia, że w ciągu jednodniowej wycieczki można podziwiać zarówno lasy dębowe, charakterystyczne dla ciepłych regionów Europy, jak i górnoreglowe bory świerkowe oraz torfowiska wysokie, takie jak w Skandynawii.
Więcej »Nadleśnictwo Milicz
Tereny leśne Nadleśnictwa Milicz wplatają się w mozaikę stawów oraz łąk i pól, tworząc unikatowy ekosystem. Bardzo bogaty i zróżnicowany, a zarazem delikatny i podatny na podejmowane przez człowieka działania. Prowadzona na tych terenach gospodarka leśna uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju i dąży do zachowania różnorodności biologicznej. To wspaniałe bogactwo natury znajduje się w odległości zaledwie 40 min. jazdy samochodem od Wrocławia.
Więcej »Gospodarka Łowiecka w Nadleśnictwie Milicz - PL, GB, D
Podstawowym celem gospodarki łowieckiej jest ochrona i zachowanie populacji zwierząt łownych, przy jednoczesnym utrzymywaniu ich wielkości na poziomie, który nie zagraża uprawom rolnym oraz młodemu pokoleniu lasów. W Nadleśnictwie Milicz za sprawą mozaiki środowisk tworzonej przez lasy, pola oraz stawy występują niemal wszystkie polskie gatunki łowne. Funkcjonują tu Ośrodki Hodowli Zwierzyny, gdzie realizuje się wzorcowe zagospodarowanie łowisk, wdraża się nowe osiągnięcia z zakresu łowiectwa oraz prowadzi badania naukowe.
Więcej »Nadleśnictwo Lubliniec
Nadleśnictwo Lubliniec, na przeważającym obszarze, obejmuje tereny stanowiące mozaikę kompleksów leśnych, pól oraz niewielkich miejscowości. Jednym z niebezpieczeństw zagrażających lasom są pożary. Lite sośniny, które zajmują prawie 93% powierzchni wszystkich drzewostanów, są szczególnie narażone na działanie ognia. Sposobem na walkę z żywiołem jest szybka lokalizacja pożarów dzięki sieci dostrzegalni przeciwpożarowych, a nastepnie błyskawiczna akcja gaśnicza, prowadzona również z udziałem śmigłowców i samolotów.
Więcej »Nadleśnictwo Ustroń
Lasy w części nizinnej Nadleśnictwa Ustroń stanowią jedynie kilkanaście procent powierzchni tego terenu. Są wielogatunkowe drzewostany, które tworzą: sosna, świerk, olsza, brzoza, modrzew oraz dąb. Ten ostatni rośnie na wilgotnych glebach, często w sąsiedztwie stawów. Nadleśnictwo Ustroń to tak zwany Żabi Kraj, gdzie najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są stawy hodowlane.
Więcej »Nadleśnictwo Sucha
Nadleśnictwo Sucha obejmuje tereny położone w samym sercu polskich Karpat. W jego południowej części wznoszą się sięgające na wysokość ponad 1000 m n.p.m. grzbiety Beskidu Żywieckiego z kulminacją Policy, zaś w północnej rozciągają się nieco niższe pasma Beskidu Małego i Beskidu Makowskiego.
Więcej »Kraina puszcz
Piekne lasy północno - wschodniej Polski są bez wątpienia jednym z najcenniejszych skarbów ojczystej przyrody. Lasy leżące w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku stanowią olbrzymie bogactwo przyrodnicze. Są domem dla takich gatunków zwierząt jak żubr, ryś, wilk czy głuszec, które na przeważającym obszarze Europy już nie występują. Stanowią też miejsce rekreacji i wypoczynku oraz dostarczają cennego i w pełni odnawialnego surowca - drewna.
Więcej »Nadleśnictwo Sieraków
Rzeźba terenu Nadleśnictwa Sieraków, w jego centralnej i południowej części, w głwónej mierze została ukształtowana pod wpływem zlodowacenia bałtyckiego. Efektem przesuwania się lodowca jest teren o przebiegu równinnym, falistym bądź pagórkowatym, a także różnego typu zbiorniki wodne o zmiennej powierzchni i kształcie, a w tym charakterystyczne wydłużone jeziora rynnowe. Obszary te cechuje duże bogactwo przyrodnicze, z widocznym udziałem lasów liściastych.
Więcej »Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne obejmuje swym zasięgiem ok. 24 tys. ha w powiatach: bieszczadzkim, leskim i sanockim. Najwyższym punktem są Jaworniki, będące częścią Żukowa - najdłuższego, liczącego 25 km długości, bieszczadzkiego pasma górskiego. Pasmo Żukowa słynie także z urokliwych kompleksów leśnych, które - podobnie jak góra Jawor oraz położone nad Zalewem Solińskim wzniesienia zwane Stożkami - są szczególnie chętnie odwiedzanie przez turystów.
Więcej »Nadleśnictwo Lubaczów
Nadleśnictwo Lubaczów gospodaruje lasami leżącymi na wschodzie Polski, przy granicy z Ukrainą. Południowa część nadleśnictwa obejmuje płaskie tereny kotliny Sandomierskiej. Na północ od tej krainy krajobraz staje się bardziej urozmaicony - liczne są grzbiety, niewielkie płaskowyże, źródliska i doliny potoków. To typowy pejzaż Roztocza Wschodniego. Miejscowości są tu nieliczne i słabo zaludnione, a w krajobrazie dominują lasy.
Więcej »Ścieżka rowerowa Racibórz - Krzanowice - Chotebuz wzdłuż rzek Olza i Odra - PL, CZ
Turystyka rowerowa stała sie obecnie bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu, a także ciekawą formą relaksu. Zdają sobie z tego sprawę samorządy miast i gmin, dokładając wszelkich starań, by jazdę rowerem uczynić zarówno bezpieczną, jak i atrakcyjną. Wytyczają w tym celu specjalnie oznakowane trasy oraz ściezki rowerowe.
Więcej »