Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nadleśnictwo Opole
Oddajemy w Państwa ręce folder Nadleśnictwa Opole. Zamieściliśmy w nim informacje o lasach, gatunkach zwierząt, jakie w nich występują - zarówno tych chronionych, jak i łownych, ale także o tym, na czym polega praca leśnika. Na kolejnych stronach staramy się wytłumaczyć jak odnawia się las, jakie czyhają na niego zagrożenia oraz dlaczego drewno z niego pochodzące jest jednym z najwspanialszych surowców znanych człowiekowi.
Więcej »Park Krajobrazowy Góra św. Anny
Niewiele jest miejsc, gdzie wartości kulturowe oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe splatają sie ze sobą, tworząc niepowtarzalny i urzekająco piekny skrawek naszej polskiej ziemi. Góra św. Anny mierząca 404 m n.p.m. Od nazwy tego wzniesienia pochodzi także nazwa miejscowości bedącej duchową stolicą Śląska Opolskiego oraz nazwa samego parku krajobrazowego - obszaru poddanego ochronie.
Więcej »Polski i Szwedzki Szlak Lokalnego Produktu
Produkt lokalny to dla nas przede wszystkim dziedzictwo, własność ogólnospołeczna mieszkańców, to istotny element lokalnej tożsamosci, symbol naszej małej ojczyzny. Stwarza nowe możliwości wzrostu dochodów rolniczych bez wzrostu produkcji rolnej. W naszym regionie lokalna twórczość stanowi czynnik zwiekszający atrakcyjność turystyczną oraz staje się również osią wspólnych działań i zachętą dla aktywnych i przedsiębiorczych.
Więcej »Kilka słów o Andrychowie - PL, GB
Na południu Polski, pomiędzy Wadowicami a Bielsko - Białą, nieopodal Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa znajduje się miasto i gmina Andrychów. Jest to miejsce, gdzie przez cztery pory roku każdy przybysz znajdzie dla siebie wiele atrakcji przyrodniczych, turystycznych, sportowych i kulturalnych. Gmina Andrychów leży prawie w całości w największej kotlinie Beskidu Małego, wyżłobionej przez potoki Rzyczanki i Targaniczanki, które łączą się na terenie miasta Andrychowa w rzekę Wieprzówkę - lewy dopływ Skawy.
Więcej »Dożynki Europy - PL, GB
Kiedy pragniesz odpocząć w cichym zakątku, szukasz wytchnienia, chcesz poczuć się bezpiecznie jak u swoich, przyjeżdżaj do Gminy Zamość. Jest jedną z największych gmin wiejskich w województwie lubelskim zarówno pod względem obszaru jak i liczby ludności, ale przy tym jest wciąż otwarta i serdeczna. Znajdują się tutaj rezerwaty, pomniki przyrody, a także ważne wykopaliska archeologiczne. Uroki gminy można podziwiać jadąc Ścieżką Rowerową Gminy Zamość lub wędrując pieszymi szlakami.
Więcej »Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem
Gmina Zamość jest położona w bezpośrednim sądziedztwie miasta Zamość - perły renesansu. Tu na stepowych łąkach żyje w koloniach suseł perełkowany, gatunek gryzonia zagrożonego wyginięciem i wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Pomniki przyrody, rozległe krajobrazy dają mieszkańcom i odwiedzającym te tereny poczucie wolności i symbiozy z naturą. Uroki gminy można podziwiać jadąc Ścieżką Rowerową Gminy Zamość lub wędrując pieszymi szlakami. Miłośnicy turystyki konnej mogą mile spędzić czas podczas jazdy na Ułańskim Szlaku Konnym. Urzekają tu urodą wiekowe przydrożne kapliczki, dawne dwory i drewniane, wiejskie zagrody.
Więcej »Śladami zbrodni na Pradze - PL, GB
Projekt Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi, realizowany jest przez Fundację Hereditas w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2014 r., jest kontynuacją i uzupełnieniem poprzedniej edycji, którą przeprowadzono pod tytułem Losy warszawskiej Pragi w latach nazizmu i stalinizmu. Głównym celem zadania jest ukazanie mniej znanych faktów z powojennej historii warszawskiej Pragi, w tym upamiętnienie miejsc zbrodni nazistowskich.
Więcej »The best of Racibórz - GB
Rezerwat Łężczok liczy ponad czterysta hektarów. Obejmuje stawy hodowlane założone przez mnichów cysterskich w XIII/XIV wieku, tofowiska, wielogatunkowy, rzadki w Polsce naturalny las łęgowy oraz aleje drzew, w tym pomnikowych, jak na przykład słynny 400 - letni dąb Sobieskiego. Flora rezerwatu to blisko 540 gatunków roślin naczyniowych, w tym trzydzieści chronionych. Ścisłej ochronie podlegają grzybienie białe, grążele żółte, salwinia pływająca czy kotewka orzech wodny.
Więcej »The best of Racibórz - F
Pasja rodziny Sterańczaków sprawiła, że raciborskie Muzeum może poszczycić się unikalną w skali Europy wystawą dawnych technik dentystycznych. Zbieranie zabytkowych foteli stomatologicznych, narzędzi i urządzeń wykorzystywanych przez dawnych dentystów i protetyków rozpoczął Kazimierz Starańczak, były pracownik Kliniki Chirurgii Szczękowo - Twarzowej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
Więcej »The best of Racibórz - RUS
Kosciół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwany farnym, najstarszy w Raciborzu, wzniesiony - jak chce tradycja - w 1205 roku za rządów księcia Mieszka, twórcy księstwa górnośląskiego, pana na Raciborzu i władcy Polski. Pierwotna świątynia spłonęła w 1300 roku. Krótko potem została odbudowana. Z tego okresu pochodzi nawa główna z gwiaździstymi sklepieniami we wschodniej części oraz prezbiterium z unikalnymi cechami wczesnego śląskiego gotyku.
Więcej »The best of Racibórz - CZ
Według starych przekazów, dawny klasztorny kościół dominikanek p.w. Św. Ducha kryje nie tylko szczątki zakonnic i dobrodziejów ich konwentu, lecz również groby władców górnośląskich z rodu Piastów i Przemyślidów. Na pochówki natrafiono podczas prac archeologicznych w latach 90. XX wieku. Prowadzone przez kilka lat badania w prezbiterium świątyni oraz na miejscu nieistniejącej już kaplicy św. Dominika odkryto kilkanaście krypt ze szczątkami kobiet i mężczyzn oraz dzieci.
Więcej »The best of Racibórz - D
Pierwsza wzmianka o kaplicy św. Jana na Ostrogu pochodzi z 1307 roku. Pierwotnie był to kościół drewniany, a obecny murowany wzniesiono w latach 1856-1860 według projektu architekta Wincentego Statza z Kolonii. Jest to jedna z ładniejszych górnośląskich świątyń neogotyckich, wzorowana na XIII - wiecznej katedrze we Fryburgu Bryzgowijskim w Badenii - Wirtembergii, uważanej za arcydzieło średniowiecznego gotyku.
Więcej »The best of Racibórz - PL
Baszta od wielu lat jest symbolem Raciborza. Wzniesiono ją w 1574 roku w stylu renesansowym. To jedyny, poza murami, zachowany stały element miejskich fortyfikacji. Wieńczy ją attyka z otworami strzelniczymi i czterema wieżyczkami. Budowla dawała schronienie obrońcom. Pełniła również rolę wieży więziennej. Współcześnie fragmenty starych fortyfikacji można oglAdać przy ulicach: Basztowej, Batorego, Drzymały, Leczniczej i Drewnianej.
Więcej »Sudety dla aktywnych
Sudety leżą w południowo - zachodniej Polsce i w Czechach, między Rudawami (Górami Kruszcowymi) a Karpatami. Mają długość 340 km. W porównaniu z Karpatami można znaleźć i podobieństwa, i różnice. Z tym że tych ostatnich jest chyba więcej. Legenda Sudetów, także ta turystyczna, jest zupełnie inna niż Tatr albo Beskidów. W tyglu narodowościowym i etnicznym nie powstała trwała jednolita regionalna kultura ludowa, typowa dla tych ziem. Nie ma strojów regionalnych, nie ma sudeckiej gwary.
Więcej »Podróżuj za marzeniami - Gmina Suwałki
Gmina Suwałki to nie tylko kraina licznych jezior. Na jej terenie znajduje się dolina jednej z najpiękniejszych rzek Polski - Czarna Hańcza. Na atrakcyjność gminy wpływ mają także liczne zabytki, a wśród nich perełka: Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach, położony w środkowej części półwyspu jeziora Wigry.
Więcej »Podróżuj za marzeniami - Gmina Sanok
Zapraszamy na niezwykłą przygodę w Gminie Sanok, która trwa 365 dni w roku. Gmina Sanok to mozaika krajobrazów łagodnych gór, zieleń lasów, nurt Sanu oraz wplecione w pejzaż Gór Słonnych stare drewniane cerkwie. To miejsce, gdzie pomimo XXI wieku, wciąż możemy znaleźć ciche zakątki, tak dalekie od powszechnej komercji. Cuda przyrody, dzikie i nieskażone cywilizacją miejsca, które gwarantują spokój, są niewątpliwym atutem Gminy
Więcej »Podróżuj za marzeniami - Gmina Hrubieszów
Gmina Hrubieszów położona jest przy granicy z Ukrainą, otacza ze wszystkich stron Hrubieszów, najdalej na wschód wysunięte miasto Polski. Gmina bogata jest w osobliwości przyrodnicze. W Stefankowicach zobaczymy największe na Zamojszczyźnie skupisko sosny czarnej, w Cichobórzu, jedną z największych na Lubelszczyźnie, kolonię czapli siwej zaś w Gródku płaty roślinności stepowej a bardziej cierpliwi mogą wypatrzeć susła perełkowatego i żołnę.
Więcej »Podróżuj za marzeniami - Gmina Ełk
Gmina Ełk położona jest na terenie województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje swoim obszarem południową część Pojezierza Mazurskiego. Gmina Ełk bezpośrednio graniczy z miastem. Dzięki temu tuż za miedzą, nieco hałaśliwa miejska rzeczywistość, zamienia się w spokojną wiejską sielankę, gdzie słychać śpiew ptaków zamiast warkotu aut, powietrze pachnie jeziorem i grillem, krajobraz blokowisk ustępuje malowniczemu pejzażowi lasów, łąk i akwenów, gdzie ciszę przerywa krzyk żurawia.
Więcej »Podróżuj za marzeniami - Gmina Zamość
Zamość został założony w 1580 roku przez Jana Zamoyskiego jako miasto idealne. Był człowiekiem renesansu, wyjątkową osobowością Rzeczypospolitej, kanclerzem i hetmanem wielkim koronnym. Zgodnie z duchem czasów miasto miało być piękne, funkcjonalne i bezpieczne. Zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando, nazywane jest perłą renesansu czy Padwą północy. Wspaniałe zabytki Starego Miasta przyciągają rocznie tysiące turystów.
Więcej »Horyniec - Zdrój w fotografii
Ten niewielki album składa się ze zdjęć wybranych sporśród setek innych, które zrobiłem podczas wielu lat przyjazdów na Roztocze Południowe, szczególnie zaś często do Horyńca - Zdroju i okolic. Urodzony na płaskiej, pomorskiej ziemi, zafascynowałem się tym niewielkim, ale jakże wspaniałym przyrodniczo i kulturowo zakątkiem na pograniczu.
Więcej »The Path to Mutual Respect. A path through the Quarter of Mutual Respect - GB
Okolica znana dziś pod nazwą Dzielnicy Wzajemnego Szacunku jest ucieleśnieniem ducha wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy różnymi wyznaniami i kulturami. Jej mieszkańcy i znajdujące się tu instytucje reprezentują różne religie, języki i narodowości. Ta część miasta przeżywa obecnie rozkwit - przytulne kafejki i kulturowe nisze na ul. Włodkowica zyskują na popularności, a w pasażach odchodzących od ul. św. Antoniego tętni nocne życie.
Więcej »Ścieżka wzajemnego szacunku. Wycieczka po Dzielnicy Wzajemnego Szacunku
Okolica znana dziś pod nazwą Dzielnicy Wzajemnego Szacunku jest ucieleśnieniem ducha wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy różnymi wyznaniami i kulturami. Jej mieszkańcy i znajdujące się tu instytucje reprezentują różne religie, języki i narodowości. Ta część miasta przeżywa obecnie rozkwit - przytulne kafejki i kulturowe nisze na ul. Włodkowica zyskują na popularności, a w pasażach odchodzących od ul. św. Antoniego tętni nocne życie.
Więcej »Wroclaw's Rynek: The Heart of the Meeting Place - GB
Wiele śladów skomplikowanej historii Wrocławia nie jest widoczna na pierwszy rzut oka - kryją się za kolorowymi fasadmi i pod ziemią, głeboko w piwnicach. Niekiedy historia odkrywa swoje sekrety tylko przed archeologami po wielu latach wykopalisk. Mamy nadzieję, że z przyjemnością udacie sie z nami w podróż po wrocławskim Rynku i jego tajemnicach, by lepiej poznać i docenić to szczególne miasto.
Więcej »Wrocławski Rynek: W samym sercu miejsca spotkań
Wiele śladów skomplikowanej historii Wrocławia nie jest widoczna na pierwszy rzut oka - kryją się za kolorowymi fasadmi i pod ziemią, głeboko w piwnicach. Niekiedy historia odkrywa swoje sekrety tylko przed archeologami po wielu latach wykopalisk. Mamy nadzieję, że z przyjemnością udacie sie z nami w podróż po wrocławskim Rynku i jego tajemnicach, by lepiej poznać i docenić to szczególne miasto.
Więcej »Bełchatów - PL, GB
Walorem Bełchatowa jest rzeźba terenu, która charakteryzuje się powierzchnią przeplataną płaskimi i lekko falistymi równinami, biegnącymi przez płytkie, a zarazem dość szerokie doliny. Atrakcją zachodniej części miasta jest kompleks leśnych tras rowerowych, bogaty w pojedyńcze pagórki i wały wydmowe sięgajce nawet do kilkunastu metrów wysokości. Przez miasto, z północy na południe, przepływa rzeka Rakówka - prawy dopływ Widawki.
Więcej »Wrzuć na luz - Gorzów Przystań
Myślisz, że w Gorzowie jest tylko żużel? Jednak to nie jedyna atrakcja w grodzie nad Wartą. Skoro wybrałeś się do Gorzowa i spędzisz tu jakiś czas, to warto zobaczyć, co kryje w sobie miasto, w którego drużynie jeździ aktualny mistrz świata, w jakich zakątkach pojawiają się kibice, jak spędzają czas gorzowianie i gdzie pójść, aby się nie nudzić.
Więcej »Przystań dla wolnych duchem
Każdy kto zawita do Gorzowa prędzej czy później zauważy położoną w centrum XIII wieczną Katedrę. Jest ona jedną z naciekawszych budowli, która szczególnie efektownie wygląda podświetlona nocą. Jasna na zewnątrz, w środku wydaje się być mroczna i tajemnicza. Zmieszany z kadzidłem zapach świec, ruchome cienie na ścianach i odbijające sie echem kroki sprawiają, że możemy wczuć się w atmosferę tego świetego miejsca.
Więcej »Gorzów Wielkopolski. Stadt auf sieben Hügeln - D
Nasze miasto ma swoją 750-letnią historię, własną architekturę, wyjątkową przyrodę, trwałą pamięć o ludziach, którzy je zamieszkiwali lub byli tu tylko przez kilka dni. Znajdziemy tu dawne ślady chwały i dobrobytu, poniżenia i klęsk, piękna i szpetoty, wydarzeń, o których chcielibyśmy zapomnieć i dni wspominanych z dumą. O tym wszystkim opowiada ten przewodnik, prowadzący trasami pieszymi i rowerowymi po naszym mieście i okolicach.
Więcej »Gorzów Wielkopolski. Miasto na siedmiu wzgórzach
Nasze miasto ma swoją 750-letnią historię, własną architekturę, wyjątkową przyrodę, trwałą pamięć o ludziach, którzy je zamieszkiwali lub byli tu tylko przez kilka dni. Znajdziemy tu dawne ślady chwały i dobrobytu, poniżenia i klęsk, piękna i szpetoty, wydarzeń, o których chcielibyśmy zapomnieć i dni wspominanych z dumą. O tym wszystkim opowiada ten przewodnik, prowadzący trasami pieszymi i rowerowymi po naszym mieście i okolicach.
Więcej »Wochenende in Gorzów. Auf den Spuren von Drachen, Gespenstern und Legenden - D
Gorzów to miasto pełne życia i różnorodności. Zewnętrznemu obserwatorowi jawi się jako bogata mozaika ciekawych obiektów, zdarzeń i ludzi. Swoich mieszkańców i gości Gorzów bawi wieloma barwnymi, wartościowymi, często niszowymi inicjatywami i wydarzeniami kulturalnymi. Miasto ma spory potencjał duchowy. Odkrywany przez przybyszów naprawde urzeka.
Więcej »