Dzisiaj jest: piątek, 6 grudnia 2024 r.
Reklama
Najnowsze wiadomości
Pokaż listę wszystkich wiadomości »

Biebrza po drugiej stronie lustra

Biebrza po drugiej stronie lustra
Podlaskie:

Stare powiedzenie mówi, że nie da się wejśc dwa razy do tej samej rzeki... Na pewno nie da się dwa razy wejść do tej samej Biebrzy, mimo, że ta płynie od 10 000 lat. Wszystko dlatego, że Biebrza to ostatnia (i być może jedyna) naturalna rzeka w Polsce, a której wody nieustająco zmieniają samą rzekę i utrzymują w ruchu wszystkich jej mieszkańców. Natura nudy nie znosi, a jedyna równowaga, do której dąży, ma charakter dynamiczny. Nad lub w dzikiej Biebrzy widać to na każdym kroku i z każdą falą.

Więcej »
Reklama

Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem

Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem
Lubelskie:

Gmina Firlej położona jest na równinnych terenach Polesia Lubelskiego, w jego wschodniej części zwanej Małym Mazowszem. Siedzibą gminy jest miejscowość Firlej, leżąca nad jeziorem o tej samej nazwie. Zarówno to jezioro, jak i oddalone o 1 km jezioro Kunów usytuowane są w bruździe dolinnej dawnego biegu Wieprza. Cechą wyróżniającą Firlej spośród szeregu gmin regionu są walory przyrodniczo - krajobrazowe. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi lasów sosnowych i atrakcyjnej lokalizacji, gmina posiada wielki potencjał rozwoju turystyki.

Więcej »

Ocalone dziedzictwo. Rekonstrukcja zabytkowej zagrody w Swałowie

Ocalone dziedzictwo. Rekonstrukcja zabytkowej zagrody w Swałowie
Pomorskie:

Rekonstrukcja i rewitalizacja zabytkowej Zagrody Albrechta w Swałowie realizowana ze środków Unii Europejskiej jest ważnym wydarzeniem w działalności Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Swałowo uchodzi za stolicę tzw. Krainy w Kratę a unikatowa zabudowa wsi zwana owalnicą od dawna fascynowała muzealników - szczególnie etnografów. Cała wieś zasługuje na rewitalizację i ochronę konserwatorską. Mamy nadzieję, że przywrócenie do dawnej świetności zespołu budynków zwanych Zagrodą Albrechta jest dopiero pierwszym, ale i ważnym krokiem w tym kierunku.

Więcej »

Królewski Gościniec Podlasia

Królewski Gościniec Podlasia
Podlaskie:

Stowarzyszenie Królewski Gościniec Podlasia swoim działaniem obejmuje tereny gmin: Dobrzyniewo Duże, Jasionówka, Knyszyn i Krypno położone pomiędzy rzeką Narew i Puszczą Knyszyńską. Tereny te posiadają duże walory przyrodnicze, historyczne i krajobrazowe, które mogłyby być wykorzystane w rozwoju turystyki i agroturystyki. Dlatego też, chcąc promować obszar działania podjęto decyzję o stworzeniu produktu lokalnego pod nazwą Królewski Gościniec Podlasia.

Więcej »
Reklama

Gmina Cisna - usłysz siebie

Gmina Cisna - usłysz siebie
Podkarpackie:

Gmina Cisna - miejsce magiczne. Tu, w zaczarowanych Bieszczdach, odkryjecie niepowtarzalną przyrodę, klimatyczne zakątki oraz życzliwych i kreatywnych mieszkańców. Co roku odwiedza nas wielu turystów, którzy poszukują wyjątkowej atmosfery. Tu czas zatrzymuje sie w miejscu, a życie nabiera nowego sensu. Przyjedź i - jak mawiamy - usłysz siebie.

Więcej »

Lubtur - kraina niezwykłych miejsc - PL, D

Lubtur - kraina niezwykłych miejsc - PL, D
Lubuskie:

Celem wydawnictwa jest przekazanie w ręce turystów odwiedzających ten region, nieocenione źródło inspiracji, w którym utrwalono piękno, tkwiące w niepowtarzalnym klimacie miejsc wypoczynku, urok zabytkowych obiektów, wyjątkowość otaczającej nas przyrody, a także magiczne miejsce gospodarstwa agroturystyczne. Zapraszamy w niezwykłą podróż po wyjatkowej krainie!

Więcej »

Kraina niezwykłych miejsc - PL, D

Kraina niezwykłych miejsc - PL, D
Lubuskie:

Położona w północno - wschodniej części województwa lubuskiego Kraina Lubtur to ziemia niezwykła. Piękna zielenią lasów i błękitem jezior. Niemiecka przeszłość zaskakuje nas, gdy z kart historii wyniała się Polska. Dla rządnych wrażeń, przeszłość pozostawiła pod ziemią zdemilitaryzowaną krainę nietoperzy i zbiór portretów... trumiennych. W blasku słońca warto zajrzeć do Cysterskiego Raju, by parę kilometrów dalej wjechać do Państwa Joannitów i poszukać - zagubionych wśród lasów - posiadłości Templariuszy.

Więcej »
Reklama

Walim

Walim
Dolnośląskie:

Gmina Walim położona w Górach Sowich, jest miejscem pełnym tajemnic. Tu znajdziesz piękno matki natury, tu będziesz stąpać po średniowiecznych zakątkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w głąć Ziemi, aby prześledzić nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimskie. Tu na pewno odpoczniesz.

Więcej »

Nowa Ruda

Nowa Ruda
Dolnośląskie:

W Sudetach Środkowych, u podnóża Gór Sowich położona jest Gmina Nowa Ruda. Górskie położenie sprawia, iż natknąć sie tu można na rzadko spotykane rośliny i dzikie zwierzęta. Na obszarze gminy rozwinięta jest baza hotelowa, obejmująca ośrodki wypoczynkowe, schroniska górskie i gospodarstwa agroturystyczne. Prócz wypoczynku, można tu nauczyć się jazdy konnej, zmierzyć się z trudami górskich dróg w rajdach samochodowych terenowych; spróbować wspinaczki na skałach i zjazdu na linach. Miłośnicy dwóch kółek znajdą u nas ciekawe trasy rowerowe, zaś narciarze wyszaleć się mogą na nartach, na dobrze utrzymanych nartostradach.

Więcej »

Dydaktyczna ścieżka przyrodnicza - Szlak od Łebienia do Maszewka i Krępy Kaszubskiej

Dydaktyczna ścieżka przyrodnicza - Szlak od Łebienia do Maszewka i Krępy Kaszubskiej
Pomorskie:

Opisywaną w niniejszym przewodniku terenowym ścieżkę dydaktyczną tak wytyczono, aby osoby wędrujące po niej mogły zapoznać się z bardzo bogatym dziedzictwem kulturowo - przyrodniczym północnej części gminy Nowa Wieś Lęborska oraz niedużego skrawka gminy Wicko. Są to tereny prawie bezleśnie, z dominującym krajobrazem rolniczym, gdyż tutejsze gleby cechuje wyższa od przeciętnej żyzność. Dlatego, po wcześniejszym wykarczowaniu pierwotnych lasów, przez wiele setek lat obszar ten nieprzerwanie użytkowany jest rolniczo.

Więcej »
Reklama

Głuszyca

Głuszyca
Dolnośląskie:

Gmina Głuszyca jest położona w przepięknym obniżeniu Górnej Bystrzycy. Słynie ze wspaniałych górskich panoram, tras Strefy MTB i podziemnych obiektów Riese. Dla miłośników kolarstwa górskiego przygotowano 150 km tras rowerowych. Trasy biegną głównie górskimi drogami i ścieżkami, a asfalt spotyka się tylko na odcinkach dojazdowych z centrum miejscowości, co ciekawe trasy rowerowe przebiegają w bezpośredniej bliskości wyjątkowych atrakcji turystycznych, m.in. w pobliżu Podziemnego Miasta Osówka - ostatniej i najbardziej rozbudowanej kwatery Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku.

Więcej »

Gmina Mircze

Gmina Mircze
Lubelskie:

Pozornie Gmina Mircze jest miejscem, jakich w Polsce wiele. Wyróżnia ją jednak dużo i niektóre z jej zalet i cech  szczególnych przedstawiono w tym albumie. Znajdą tu Państwo opisy zrealizowanych inwestycji- zarówno przedsięwzięć sfinansowanych ze środków gminy, jak i tych współfinansowanych z różnych programów lokalnych, wojewódzkich, krajowych oraz unijnych. Zaprezentowano także najważniejsze zabytki i ciekawe obiekty, które warto odwiedzić będąc w tych stronach.

Więcej »

Stoszowice

Stoszowice
Dolnośląskie:

Góry Sowie to magiczny zakątek Dolnego Śląska, miejsca okryte aurą tajemniczości z wielkim potencjałem rozwojowym. Do szczególnych wartości przyrodniczych i krajobrazowych gminy należą pasma Gór Sowich i Bardzkich. Obfitują one w złoża cennych rud i minerałów oraz pokryte są bogatą szatą roślinną, stanowiąc ostoje wielu gatunków żyjącej na wolności zwierzyny. Piękno krajobrazu, czysta woda i powietrze, unikalne pamiątki historyczne oraz dobra baza hotelowo - gastronomiczna to główne atuty gminy.

Więcej »
Reklama

Kraina Gór Świętokrzyskich na dawnej fotografii

Kraina Gór Świętokrzyskich na dawnej fotografii
Świętokrzyskie:

Rok 2008 przyniósł doniosłą rocznicę 100- lecia Muzeum Narodowego w Kielcach. Uczczono ją szeregiem publikacji. Kielecka fotografia ma długoletnią i chlubną tradycję. To w tym mieście żył i pracował inżynier wojewódzki Maksymilian Strasz, który jako pierwszy na terenach polskich wykonał zdjęcia i w 1839 roku przedstawił swoje doświadczenia w ówczesnej prasie codziennej. W niniejszym katalogu przedstawiono szczegółowy opis wszystkich negatywów szklanych i celulidowych, diapozytywów oraz odbitek podstawowych znajdujących się w zbiorach Działu Przyrody MNKi.

Więcej »

Polska wielu kultur i religii

Polska wielu kultur i religii
Cała Polska:

Kolejna książka ze znanej i cenionej serii "Ocalić od zapomnienia" to bogato ilustrowana historia współistnienia mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, między innymi: Białorusinów, Rosjan, Łemków, Litwinów, Karaimów, Romów, Tatarów, Ormian, Żydów, neounitów i ewangelików. W publikacji, której każdy rozdział będzie poświęcony innej mniejszości, została zaprezentowana krótka historia grup etnicznych wraz z wybitnymi przedstawicielami zasłużonymi dla kultury polskiej. Najobszerniejszą część książki stanowi dziedzictwo kulturowe poszczególnych mniejszości, w tym religia, obrzędowość doroczna i rodzinna, sztuka kulinarna, które decydują o ich specyfice i odrębności. Podstawowy tekst książki uzupełniają słownik wyrażeń tematycznych, przysłowia i porzekadła. Atutem publikacji są unikatowe współczesne i archiwalne fotografie oraz rysunki.

Więcej »
Wydarzenia » 28 września 2015, godz. 12:30

XVII Śląska Giełda Kolekcjonerów w Katowicach

XVII Śląska Giełda Kolekcjonerów w Katowicach
Śląskie:

Tradycyjnie już po raz XVII zapraszamy Państwa na Śląską Giełdę Kolekcjonerów, która odbędzie się w Katowickim „Spodku” w regionie Miłośników Sztuki Kolekcjonerskiej. Giełda jak co roku odbędzie się w pierwsza niedzielę października tj. 4.10.2015. Spotkania te zwane są przez wielu przedstawicieli środowiska „Świętem Kolekcjonerów”, w którym swoje kolekcje zaprezentuje ponad 250 wystawców, a imprezę corocznie odwiedza ponad dwa tysiące pasjonatów i hobbystów.

Więcej »
Reklama
W Warszawie trwa 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł
Wydarzenia » 28 września 2015, godz. 09:26

W Warszawie trwa 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł

Mazowieckie: Czysty taniec już nam nie wystarcza; taniec, sztuka bardzo ekspansywna, wchodzi bowiem w mariaż z innymi dziedzinami sztuki - a także nauki - tworząc nowe, wieloznaczne, hybrydowe formy wymykające się jednoznacznej definicji. W tegorocznym programie C/U kładziemy nacisk na dwa aspekty dynamicznie rozwijającej się sztuki tańca. Włączamy się do trwającej od niedawna w Polsce dyskusji wokół relacji między sztukami wizualnymi i tańcem oraz zastanawiamy się nad zagarniającą wciąż nowe obszary sztuką performansu. Zaproszono artystów, którzy dotykają złożonych problemów społecznych, eksperymentują z formą i inspirują rozmowę o sprawach kultury. Więcej »
Wydarzenia » 28 września 2015, godz. 08:46

35. Rawa Blues Festival

35. Rawa Blues Festival
Śląskie:

3 października w Katowicach odbędzie się jubileuszowa, 35 edycja największego bluesowego festiwalu w zamkniętym pomieszczeniu. W katowickim „Spodku” zagrają cztery amerykańskie gwiazdy: Elvin Bishop, Bettye LaVette, Jarekus Singleton i Selwyn Birchwood. Wystąpi również silna reprezentacja polskiego bluesa z Irkiem Dudkiem, Sławomirem Wierzcholskim i Boogie Boys na czele. Gościem specjalnym festiwalu będzie Bruce Iglauer – szef słynnej bluesowej wytwórni płytowej Alligator Records. Festiwal wystartuje w sobotę o 11.00, a blues rozbrzmiewał będzie w „Spodku” do północy.

Więcej »

QueerWarsaw - GB

QueerWarsaw - GB
Mazowieckie:

HomoWarszawa poprzez próbę zarysowania tęczowej historii, dotąd konsekwentnie przemilczanej, ma ambicje wskazania ważnych punktów w polityce, kulturze, życiu społecznym i prywatnym. Ślady naszej obecności są wszędzie - począwszy od miejsc mało chwalebnych - parkowych pikiet (coraz mniej uczęszczanych), a skończywszy na najmodniejszych klubach, w których „lansują” się też heterycy. Nasze losy zostały zapisane w murach kamienic, uniwersyteckich budynków, kościołów, czy nowoczesnych wieżowców. Postanowiliśmy je odkryć, opisać, wykorzystać być może ostatni moment, by utrwalić najdawniejsze wspomnienia i zaprosić Was do spaceru ulicami stolicy po śladach osób LGBTQ.

Więcej »
Reklama

HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny

HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny
Mazowieckie:

HomoWarszawa poprzez próbę zarysowania tęczowej historii, dotąd konsekwentnie przemilczanej, ma ambicje wskazania ważnych punktów w polityce, kulturze, życiu społecznym i prywatnym. Ślady naszej obecności są wszędzie - począwszy od miejsc mało chwalebnych - parkowych pikiet (coraz mniej uczęszczanych), a skończywszy na najmodniejszych klubach, w których „lansują” się też heterycy. Nasze losy zostały zapisane w murach kamienic, uniwersyteckich budynków, kościołów, czy nowoczesnych wieżowców. Postanowiliśmy je odkryć, opisać, wykorzystać być może ostatni moment, by utrwalić najdawniejsze wspomnienia i zaprosić Was do spaceru ulicami stolicy po śladach osób LGBTQ.

Więcej »

Szlak Rzemiosła Małopolski

Szlak Rzemiosła Małopolski
Małopolskie:

Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje tradycyjne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z Małopolski. Szlak otwiera drzwi do stuletnie garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów.

Więcej »

Wypoczywaj aktywnie. Bory Dolnośląskie

Wypoczywaj aktywnie. Bory Dolnośląskie
Dolnośląskie:

W poszukiwaniu czystej, dziewiczej przyrody, spokojnego wypoczynku lub aktywnych form spędzania wolnego czasu, a także smacznej regionalnej kuchni o wielowiekowej tradycji warto odwiedzić Bory Dolnośląskie, nie do końca znany zakątek Polski położony na jej południowo-zachodnim krańcu. Zapraszamy wszystkich do odkrywania uroków tego wyjątkowego regionu - tutaj każdy może czerpać pełnymi garściami z dobrodziejstw natury i gościnności ludzi.

Więcej »
Reklama

Powiat Stalowowolski od Kuchni

Powiat Stalowowolski od Kuchni
Podkarpackie:

W Chwałowicach gospodynie wyczarowują kulinarne cuda z fasoli, jak chcemy spróbować ciekawych dań z kaszy jaglanej - to koniecznie udajmy sie do Pysznicy, najlepsze bułeczki z jagodami zjemy w Lipie, a gęś - w Pilchowie. Znowu Zaklików słynie z karpia, a gmina Bojanów z miodu. Podobne przykłady mozna by mnożyć, ponieważ wiele naszych miejscowości ma już swoje wizytówki w postaci lokalnych przysmaków.

Więcej »

Powiat Grodziski

Powiat Grodziski
Mazowieckie:

Oddajemy w Państwa ręce Folder prezentujący Powiat Grodziski, jego walory przyrodnicze, jak również przybliżający działalność Powiatu i zadania jakie realizuje. Ufamy, iż Folder ten przybliży Państwu również walory infastrukturalne, inwestycyjne i lokalizacyjne, a w Starostwie obsłużeni zostaniecie Państwo w sposób kompetentny, rzetelny i kulturalny.

Więcej »

Tajemnice Doliny Baryczy

Tajemnice Doliny Baryczy
Dolnośląskie:

Natura ludzka nie zmienia się od setek lat. Może i dobrze? Z całą pewnością pozytywnym zjawiskiem jest, że dzikość Doliny Baryczy jest niezmienna. To, co człowiek stworzył w niej przez osiem wieków, może cieszyć i dzisiaj - w niespecjalnie zmienionej formie. Właśnie na tym zasadza się fenomen Doliny. To tutaj, w jednym i niepowtarzalnym miejscu w Europie, człowiek funkcjonuje z dziką przyrodą na zasadach pełnego partnerstwa. To tutaj blisko trzy czwarte polskiego ptactwa wodnego może czuć się, jak w raju.

Więcej »
Reklama

Wierzyca - jej brzegi oraz bliższe i dalsze okolice. Część 2

Wierzyca - jej brzegi oraz bliższe i dalsze okolice. Część 2
Pomorskie:

Mówiąc o przyrodzie, mówiąc przyroda, w myślach większości ludzi pojawia się obraz lasu. Płynąc Wierzycą i zatrzymujac się na postojach, często w pobliżu można spotkać lasy odpowiadające staropolskim nazwom, właśnie sośniny, dębiny, buczyny, czy olszyny.

Więcej »

Wierzyca - jej brzegi oraz bliższe i dalsze okolice. Część 1

Wierzyca - jej brzegi oraz bliższe i dalsze okolice. Część 1
Pomorskie:

Nie jest to typowy przewodnik w klasycznym tego słowa znaczeniu. Publikacja ta jest zaproszeniem do poszukiwania: przygody, wrażeń i piękna kociewskiej ziemi nad Wierzycą. Znajdziecie tutaj: trochę opisów przyrody, trochę fotografii i zaproszenie do przeżycia przygody z Kociewiem. Tekst opracował zespół ludzi znających ten piękny zakątek na Ziemi, jego przyrodę, historię, zabytki i kulturę oraz potrzeby turystów. Fotografie zostały wykonane przez: znawców przyrody i kultury Kociewia oraz miłośników przygody i tego co często nieuchwytne - wrażeń.

Więcej »

Nadleśnictwo Lubichowo

Nadleśnictwo Lubichowo
Pomorskie:

Nadleśnictwo Lubichowo leży w południowej części województwa pomorskiego, na terenie powiatu starogardzkiego. Z północy na południe, silnie meandrując, przepływa rzeka Wda. Dobra jakość drewna sosnowego pozwala na pokrycie potrzeb związanych z odnowieniem, pielęgnowaniem i ochroną drzewostanów.

Więcej »
Reklama

Czarne

Czarne
Pomorskie:

Pobyt naszym gościom zapewniamy w kwaterze myśliwskiej o wysokim standardzie, urokliwie położonej nad jeziorem, które dodatkowo zachęca do odpoczynku i relaksu. Można w nim powędkować, a także uprawiać ciche wodniactwo - sprzęt dostępny na miejscu. Dojazd do kwatery asfaltową alejką o bardzo dobrej nawierzchni nie stwarza nikomu trudności.

Więcej »

Lubię tu być

Lubię tu być
Kujawsko-Pomorskie:

Zielone, pełne przestrzeni, parków i skwerów miasto przecina rzeka Brda i wybudowany pod koniec XVIII w. Kanał Bydgoski - wyjątkowy zabytek hydrotechniczny w skali świata. Warto popłynąć tramwajem wodnym lub spędzić wieczór na barce. Mieszkańców Bydgoszczy i odwiedzających zachwyca Wyspa Młyńska z przystanią o ciekawej formie architektonicznej wkomponowanej w zabytkowe tło młynów Rothera. Na wyspie znajduje się też Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, a w bezpośrednim sąsiedztwie - tętniące życiem restauracje, kawiarnie i puby.

Więcej »
Aktywni | Atrakcje | Hotele | Kontakt | Kulturalni | Polityka PRYWATNOŚCI oraz dot. plików cookies | Polska retro - Retro Poland | Przewodniki po Polsce / Poland Travel Guides | Regulamin | Reklama | Restauracje | Użytkownicy | Wydarzenia
Projekt i wykonanie © Margomedia Sp. z o.o.

Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności

Ta witryna internetowa wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. "ciasteczek") w celu: administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług, w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). W tym przypadku, cookie przechowuje informację o unikalnym identyfikatorze sesji. "Ciasteczka" nie przechowują danych prywatnych dotyczących użytkownika, takich jak: imię, nazwisko, hasło, lokalizacja lub adres IP. Zamykając poniższe okienko, automatycznie wyrażasz zgodę na wysyłanie cookies do Twojej przeglądarki. Wtedy też, okienko z tą informacją nie będzie pojawiać się ponownie. Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.