Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wielki remont w Łazienkach. Wypiękniał Pałac na Wyspie i otoczenie
Wnętrza Pałacu na Wyspie wyremontowane tak, jak widział je Stanisław August, historyczne polichromie odsłonięte w Pałacu Myślewickim, a także odnowione alejki w zabytkowych ogrodach i nowoczesna strona internetowa Muzeum – wszystkie te prace przeprowadzono w Łazienkach Królewskich w ostatnich trzech latach, dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków unijnych.
Więcej »Niecodzienny koncert - Muzyka Sfer w Suwałkach
Muzyka elektroniczna z gongami i misami tybetańskimi? Co wyjdzie z kombinacji jednych z najstarszych instrumentów z nowoczesnością? „Muzyka Sfer” udowodni, że taki zestaw może znakomicie do siebie pasować.
Więcej »Narodowe Forum Muzyki już otwarte!
Z ogromną radością informujemy, że 4 września 2015 zainaugurowało działalność Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Kompleks czterech sal koncertowych o doskonałej akustyce jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.
Więcej »Finał trzeciej edycji kultowej akcji Wyzwanie Smaku Pepsi
Warszawa, 10 września 2015 r. – Tego lata ekipa Wyzwania Smaku Pepsi przemierzyła całą Polskę od morza aż po góry! Towarzyszyła także wielu festiwalom. Każdy chętny mógł wziąć udział w tej kultowej akcji i podczas „ślepego testu” smaku wybrać, ten napój typu cola, który bardziej mu smakuje. Od końca czerwca do początku września w zabawie wzięło udział ponad 140 tysięcy osób, a 60% z nich wybrało smak Pepsi!
Więcej »Andrychów - miejsce utkane z atrakcji
Miasto i gmina Andrychów znajdują się na południu Polski. W najbliższym sąsiedztwie są takie miasta, jak: Kraków, Bielsko-Biała oraz Wadowice i Oświęcim. Z racji położenia miejsce to jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym w Beskidzie Małym. Teren gminy Andrychów stanowi doskonałą bazę wypoczynkową i rekreacyjną, gdzie można bawić się i odpoczywać na różne sposoby. To właśnie ta różnorodność jest magnesem, który pozwala zachwycić się i zakochać w Beskidach na zawsze. To miejsce utkane z atrakcji.
Więcej »Milionowy turysta 2015 zwiedził Kopalnię Soli Wieliczka
Wielicką kopalnię odwiedził tegoroczny milionowy turysta. Szczęście uśmiechnęło się do Agnieszki Santos-Jose z Wielkiej Brytanii. - Międzynarodową sławę podziemia zawdzięczają nie tylko swym unikatowym walorom kulturowym i przyrodniczym, ale też bogatej ofercie turystycznej, leczniczej, eventowej – mówi Kajetan d’Obyrn, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA. – Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie rekordowy – spodziewamy się nawet 1 mln 350 tys. gości. Milionowego turystę witamy ponad dwa tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym.
Więcej »Guido Mine - GB
Kopalnia Guido to jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Obecnie w kopalni zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć gdzie indziej. Wersja w języku angielskim.
Streetartowy przewodnik po Łodzi
Przyjeżdżając do Łodzi, wysiadając na stacji łodź Fabryczna, można ujrzeć obraz pełen kolorowych obrazków. Miesza się tu wszystko, pełen przekrój. Graffiti idealnie wpasowuje się w krajobraz szarej, smutnej, zaniedbanej Łodzi.Graffiti budzi kontrowersję, dla jednych to wandalizm, dla innych to sztuka. Pewne jest jedno: niejedna osoba przeszła drogę od puszki do stołu kreślarskiego czy tabletu graficznego. Dla wielu młodych osób to właśnie graffiti jest pierwszą formą sztuki z jaką mogą się zetknąć i jej samemu spróbować.
Więcej »Tatry - czas odkrywców
Interesuje Cię historia? Zastanawiasz się jakie odkrywcze tajemnice kryją w sobie Tatry? Poniższa publikacja pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania.
Więcej »Nasza Odra - przewodnik turystyczno-przyrodniczy po granicznych meandrach Odry
Zapraszamy Was w magiczną podróż. Będzie to niezapomniana wyprawa po miejscach, które na naszych oczach kształtuje tętniąca życiem rzeka. Próżno już szukać podobnych zakątków w Polsce czy w Czechach. Tymczasem tu, na terenie granicznych meandrów Odry, można wciąż jeszcze zobaczyć, jak naturalne procesy dużej rzeki dają życie unikalnym gatunkom zwierząt i roślin oraz jak wpływają na losy ludzi. Zapraszamy na prawdziwą ucztę wszystkich przyrodników, historyków, turystów i każdego, kto wrażliwy jest na piękno otaczającego nas świata.
Więcej »Kopalnia Guido
Kopalnia Guido to jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Obecnie w kopalni zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyc gdzie indziej.
Więcej »Katalog Warszawskiego Dziedzictwa postindustrialnego
Od kilku ostatnich lat mieszkańcy Warszawy sa świadkami niespotykanej dotąd dewastacji i niszczenia zabytków warszawskiego przemysłu. Pod młotek idą całe zespoły fabryczne, pierzeje dawnej zabudowy, a wraz z nią pozostałego wyposażenia technicznego. Mimo protestów mieszkańców, środowisk zawodowych i społecznych, architektów, a także samych służb konserwatorskich, nie udało się zapobiec aktom zniszczenia.
Więcej »Perły Korony Beskidu Sądeckiego - mapa krajoznawcza Sądecczyzny
Każdy kto jechał pociągiem do Krynicy zna te widoki. Najpierw, przed Grybowem pojawia się na wprost ciemny masyw wysokiego Jaworza - znak, że stąd zaczynają się góry. Linia kolejowa spina się na nie serpentynami a widok z okien wagonów sięga daleko na pogórze. Z wysoko położonej Ptaszkowej tory biegną naprzemian ciemnymi i szerokimi dolinami przez Kamionkę Wielką do Nowego Sącza...
Więcej »Centrum Turystycznego Przedborskiego Parku Krajobrazowego
Zaciszna Stanica w Białym Brzegu jest miejscem, które nie pojawiło sie od razu ani nie wyrosło niczym drzewo. To czym możemy się dzić cieszyć, jest efektem wieloletniej pracy i starań wielu ludzi dobrej woli. Pomysł budowy profesjonalnej bazy padł w 1973 roku. Miejsce pod stanicę zostało zaproponowane przez ówczesnego nadleśniczego i w tym samym roku władze wojwódzkie zdecydowały sie na wydanie zezwolenia na budowę siedmiu stanic. Pod koniec 2014 r. przy Stanicy udało się utworzyć Centrum Turystyczne Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
Więcej »Ciężkowicko - Rożnowski Park Krajobrazowy
Pogórza Rożnowskie i Ciężkowickie dzięki swojemu wyniesieniu oraz otwartym krajobrazom stanowią swoistą platformę widokową, z której oglądać można dalekie pasma gór. Stąd bierze się atrakcyjność dużej liczby pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, które dodatkowo dają okazję poznania dziedzictwa tutejszej przyrody i kultury.
Więcej »Wodzisław Śląski - przewodnik miejski
Niniejszy informator miejski jest przeznaczony dla tych osób, które dostrzegły urok Wodzisławia Śląska, bądź dopiero zechcą poznać interesujące miasto. Podręczny przewodnik ułatwi Państwu wizytę w miejscach jeszcze nieznanych lub pomoże odkryć na nowo te, które odwiedzane były już wiele razy. Zebrane informacje dyskretnie podpowiedzą, co warto zobaczyć, gdzie można smacznie zjeść i wygodnie się wyspać oraz pozwolą uzupełnić bazę najważniejszych telefonów i adresów.
Więcej »Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej
Publikacja jest wynikiem 6 lat badań terenowych, które prowadziło Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Projekt był prowadzony w regionach: leżajskim, niżańskim, bojanowskim, ropczyckim, mieleckim i kolbuszowskim. Opiekunem naukowym projektu jest dr Krzysztof Ruszel. Celem badań było poznanie źródeł kultury ludowej wsi zachowanych na terenach Puszczy Sandomierskiej. Badacze szukali śladów dawnych tradycji rzemieślniczych, słuchali wspomnień najstarszych mieszkańców wsi, fotografowali zachowaną architekturę oraz to jak dziś obchodzone są doroczne święta.
Więcej »Ziemia Kamiennogórska - tutaj mieszkam, czyli przewodnik dla najmłodszych
Oddajemy ten przewodnik w ręce najmłodszych, może przyszłych historyków sztuki, antropologów, przyrodników, może po prostu turystów, którzy będą cenili sobie odkrywanie niezwykłych zabytków ukrytych w zakamarkach regionów, takich jak ten. Regionów, które wymagają uwagi i zaskakują nietuzinkową architekturą oraz przyrodą rzadkimi okazami roślin i zwierząt.
Więcej »Park Krajobrazowy Pasma Brzanki
Katalog Warszawskiego Dziedzictwa postindustrialnego
Od prawie dwudziestu lat Warszawa przechodzi intensywną przemianę z miasta na wpół przemysłowego, będącego istotnym ośrodkiem przemysłowym, w kierunku miasta z rozwiniętym sektorem usług, miasta nowoczesnych biur, osiedli mieszkaniowych i apartamentowców. Potężne kombinaty przemysłowe, nie tak odległa chluba peerelowskiej propagandy, zastępują nie mniej potężne centra handlowe. W tym wielkim wirze zmian, w bałaganie chaotycznej transformacji architektoniczno - przestrzennej, zazwyczaj skryte za blaskiem neonów, szyldów, bilbordów kryją się nierzadko obiekty przemysłowe o ciekawej architekturze.
Więcej »Przewodnik turystyczny - powiat białobrzeski
Powiat białobrzeski pod względem atrakcyjności turystycznej jest bez wątpienia terenem posiadajądcym potencjalne możliwości dobrego rozwoju. Składa się na to przede wszystkim zróżnicowane i niezmienione środkowisko przyrodniczne, w ktorym najistotniejszą rolę odgrywają: rzeka Pilica i cała jej dolina, rozległe lasy Puszczy Stromieckiej i Pilickiej.
Więcej »Warsaw City Alive
Anropolodzy zainteresowani badaniem miast zwykli mówić, że istnieje zasadnicza różnica między poznawaniem ich z perspektywy specjalistów od komunikacji, w sposób socjologiczny i etnograficzny. Mówiąc najkrócej - antropolog chodzi po mieście, przemieszcza się po nim, nie omijając żadnego zakątka i próbując nawiązać kontakt z ludźmi, bada właściwie nie miasto samo, ale ludzi w mieście.
Więcej »Osobisty przewodnik po Babiej Górze
Pasmo babiogórskie jest częścią Beskidu Wysokiego należącego do szerokiego łuku Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Rozciąga się od przełęczy Glinne niedaleko Pilska i ciągnie się po dolinę rzeki Skawy w Osielcu. Przez długie lata Babia Góra, choć widoczna z daleka stanowiła teren bardzo niedostępny i mało poznany. Najczęściej jej zbocaz penetrowali wolni myśliwi, zbieracze ziół, poszukiwacze cennych kruszców i skarbów, ścigani, wyjęci spod prawa bandyci i zbójcy, dla których góra stanowiła doskonałą kryjówkę.
Więcej »Wszystko o Świnoujściu - W Podróży 8/2015
Po szynach do krainy 44 wysp. W poniższym magazynie znajdziesz wiele ciekawych, inspirujących miejsc, przede wszystkim pełną dawkę informacji o Świnoujściu. Przydatne informacje pomogą wybrać Ci miejsce na wymarzoną podróż.
Więcej »Leśne rezerwaty przyrody województwa wielkopolskiego
Jeszcze nie tak dawno, jakieś tysiąc lat temu, teren naszego kraju pokrywały nieprzebyte i dzikie puszcze, bezkresne i gęste, stanowiące ostoję zdumiewającej bioróżnorodności i rządzące sie wyłącznie swoimi prawami. Od tego czasu wiele się zmieniło, zarówno z powodów naturalnych, jak i w wyniku pojawienia się człowieka, który zaczął stopniowo eksploatować lasy w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Obraz pierwotnej puszczy uległ nieodwracalnej zmianie. Ogromne powierzchnie uległy fragmentacji i przekształceniu na tereny rolnicze.
Więcej »Sante otwiera w Warszawie innowacyjną przestrzeń wellness!
1 października otworzy się pierwszy w Polsce kompleks wellnessowy z wyjątkową Ożywioną Wodą Sante, która dotlenia każdą komórkę ciała. Inne unikaty Studia Sante na skalę europejską to: Goldarium, czyli regenerująca sauna wyłożona 24-karatowym złotem oraz japońskie kamienne łoża Ganbanyoku, przyspieszające spalanie kalorii. Zespół wyspecjalizowanych terapeutów Studia Sante pozwoli oderwać się od dnia codziennego i oddać się holistycznej regeneracji.
Więcej »
Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku
Przez stulecia Białystok zapisał się na kartach historii jako miasto wyjątkowe, na co dzień wolne od poważniejszych antagonizmów i konfliktów między zamieszkującymi je społecznościami, wśród wielu innych - polską i żydowską. Tu do szkół przyjmowano uczniów bez względu na pochodzenie i wyznanie, tu polska publiczność kibicowała żydowskim sportowcom, tu wreszcie zrodził się projekt sztucznego języka esperanto, który miał połączyć wszystkich ludzi.
Więcej »Aktywny wypoczynek po gminie Wąsosz
Miasto Wąsosz sięga swoim rodowodem średniowiecza, położone w widłach rzek Baryczy i Orli, jest siedzibą gminy i parafii św. Józefa. Układ architektoniczny miasteczka zachęca do spaceru po starych uliczkach, które zawiodą nas do zabytkowych świątyń, starych parków i kompleksów popałacowych. Warto także skorzystać z bazy sportowo, rekreacyjnej - nowy stadion, dwa bioska ze sztuczną nawierzchnią, dwie hale sportowe, amfiteatr z przystanią i wypożyczalnią kajaków.
Więcej »Karpacz - Krucze Skały
Krucze Skały to ciąg kilku wychodni skalnych wyrastających ze zbocza doliny Płomnicy, zbudowanych z granitognejsów, o wysokościach ścian dochodzących do 25 metrów. Znajdują się one około 15 minut marszu od centrum Karpacza.Pod względem wspinaczkowym rejon Kruczych Skał eksplorowany był już od połowy XX wieku, ale pierwsze drogi wyposażył w stałą asekurację Tomasz Szałowski w latach 90.
Więcej »Odkrywanie warszawskiej Pragi
W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania prawobrzeżnymi dzielnicami Warszawy - ich historią, zabytkami, rewitalizacją i perspektywami rozwoju. Z okazji 360. rocznicy nadania Pradze praw miejskich oddajemy do rąk Czytelników książkę stanowiącą pokłosie seminarium, które odbyło się w październiku 2008 r. Jego założeniem było ukazanie Pragi nieznanej lub znanej stosunkowo słabo.
Więcej »