Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Bieszczady - po obu stronach granicy
Obraz Bieszczadów zmienił się na zawsze. Niektóre wsie przestały istnieć, a inne do dziś nie osiągnęły nawet połowy liczby ludności, jaka zamieszkiwała je przed wojną. O większości kiedyś zamieszkałych, a teraz odzyskanych przez przyrodę przysiółków i miasteczek przypominają dziś już tylko nazwy.
Więcej »Odkrywamy Wschód 2015. Przewodnik po miejscach wyjątkowych
Wynalazca i twórca pojazdu księżycowego, Mieczysław Gregory Bekker, urodził się właśnie na Hrubieszowszczyźnie. To ziemia tęgich umysłów i niespotykanej urody. Położona nad Bugiem przy granicy z Ukrainą jest idealnym miejscem na letnią kanikułę. Gwarantuje czyste powietrze, dziewiczą przyrodę i moc atrakcji.
Więcej »Przewodnik po kościele i klasztorze oo. dominikanów w Krakowie
O św. Dominiku, poza kilkoma faktami i garścią legend, wiemy niewiele. Być może wiąże się to z podejściem dominikanów do swoich świętych: zawsze większy nacisk kładli oni na wstawienictwo niż naśladowanie ich życia, wychodząc z założenia, że drogi świętości nie da sie powtórzyć, a próba jej powtórzenia skończyłaby się porażką, ponieważ każdy musi dążyć do świętości na własny sposób.
Więcej »Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice
Gdańsk, miasto położone nad Zatoką Gdańską, w pobliżu ujścia Wisły do Bałtyku, przez wieki był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej. Jego początki sięgają czasów Mieszka I, który w latach 967-72 opanował tę część Pomorza.Na miejscu dzisiejszego Długiego Targu, w rozwidleniu wpadającej do Martwej Wisły Mołtawy założył on gród z przystanią portową. Nazwa osady, "Gyddanzyc", zapisana po raz pierwszy w "Żywocie św. Wojciecha", który gościł w Gdańsku przed wyprawą chrystianizacyjną do Prus, wywodziła się od słowa, jakim Prusowie określali Mołtawę. Jej rdzeń "gd" oznaczał błoto lub wilgoć.
Więcej »Świętokrzyskie zabytki techniki
Region świętokrzyski ma wiele do zaoferowania turystom i z roku na rok ich liczba systematycznie rośnie. Ma na to wpływ powiększająca się ilość miejsc noclegowych o dobrym standardzie - ale przede wszystkim konsekwentna i interesująca promocja tutejszych atrakcji turystycznych.
Więcej »Przewodnik po Śródmieściu Katowic
Katowice - miasto powstałe z węgla i stali, ale jednocześnie pełne zieleni i harmonii, które przez lata przeobrażeń wyrosło na nowoczesną, europejską metropolię. Zapraszamy Państwa na spacer po Katowicach - spójrzcie na to miasto oczami budowniczych.
Więcej »Przewodnik kajakowy po Dolnym Wieprzu
Spływy kajakowe na dolnym Wieprzu, przy normalnym stanie poziomu rzeki, są niezwykle bezpieczne, łatwe i sprawiają turystom wiele przyjemności. Koryto rzeczne jest dosyć szerokie, miejscami osiąga szerokość do kilkunastu metrów. Nie występują tu przeszkody hudrotechniczne ani przeszkody naturale i nie ma potrzeby przenoszenia kajaków, co jest dużym udogodnieniem dla kajakarzy.
Więcej »Przewodnik turystyczno-przyrodniczy. Nadleśnictwa Baligród
Przewodnik, którego celem jest nie tylko dostarczenie informacji dla przybywającego do naszego nadleśnictwa po raz pierwszy turysty, lecz przedstawienie możliwie dokładne tętniącego w nim życia i drzemiącej historii. Intencją jest to, aby każdy, kto nas odwiedza, czuł się jakby odkrywał tajemnicze pokoje domu, w którym mieszkał całe życie.
Więcej »Korona Sądecka. Pomiędzy Dunajcem a Białą
Turyści dobrze znają sądecczyznę - Nowy i Stary Sącz oraz uzdrowiska doliny Popradu - Piwniczną, Żegiestów, Muszynę, a przede wszystkim Krynicę - Zdrój i pokryte lasami Pasmo Jaworzyny. Ciągle czeka jednak na odkrycie północna część tego malowniczego regionu, obszar gdzie w sąsiedztwie Nowego Sącza, pomiędzy Dunajcem a Białą łączy się wiele krain geograficznych i historycznych z różnymi typami krajobrazów i dziedzictwa kultury.
Więcej »Kajakiem przez Pradolinę Wieprza
Podczas wypraw kajakiem niezwykłe wrażenie robią liczne meandry rzeki oraz urocza przyroda z bogatą roślinnością i licznym ptactwem. To dlatego tutaj wyznaczono Obszar Chronionego Krajobrazu Pradolina Wieprza, a część dorzecza Wieprza objęta jest programem Natura 2000. Podróż kajakiem umożliwia także poznanie wielu ciekawych miejsc i miejscowości - ich historii i cennych zabytków.
Więcej »Ziemia Chełmońskiego
Mazowsze Zachodnie dzięki walorom przyrodniczym i historii stanowi od dawna atrakcyjny teren do turystyki weekendowej dla mieszkańców Warszawy. Przekonajcie się sami, odkryjcie to, co najbliższe, odkryjcie Ziemię Chełmońskiego i Zachodnie Mazowsze.
Więcej »Dolina Wieprzówki
Wieprzówka zawsze pełniła ważną rolę w zagospodarowywaniu tego obszaru przez człowieka. Wzdłuż dolin rzecznych posuwało się na południe osadnictwo w całych Karpatach a ze względu na dostęp do wody osady zakładano na brzegach rzek. Energia wody napędzała młyny, woda była także niezbędna do produkcji płótna lnianego. W XX wieku w oparciu o zasoby wodne zbudowano zakłady przemysłu bawełnianego oraz maszynowego w mieście Andrychowie.
Więcej »Lubuskie po drodze. Świat militariów i fortyfikacji
Odkrywać niezatarte ślady dawnych dziejów państwa, które liczy przeszło tysiąc lat, to nie lada wyzwanie. A gdzie najlepiej poznawać przeszłość? Właśnie tu - na ziemi dawnych Lubuszan, strategicznej bramie do królestwa polskiego. To tereny, do których szczególną wagę przykładali najwybitniejsi władcy z linii Piastów. Nic dziwnego, bowiem oprócz obfitujących w zwierzynę lasów przeciętych wstęgą życiodajnych rzek Ziemia Lubuska pełniła funkcję zachodniej tarczy.
Więcej »Imprezy wrześniowe w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zaplanowało na miesiąc wrzesień kilkanaście ciekawych wydarzeń. Poniżej szczegółowe informacje.
Więcej »Trwa turniej Polish Open w Karpaczu
W dniach 31 sierpnia do 5 września 2015 r. w hotelu Nowa Królowa Karkonoszy w Karpaczu odbywa się turniej w warcabach 100 polowych „Polish Open”. Zawody wchodzą w skład cyklu rozgrywek o Puchar Świata, który w tym roku obejmuje pięć turniejów.
Więcej »Strefa LEGO w 8 miastach w Polsce!
We wrześniu i październiku firma LEGO® Polska zaprasza wszystkie dzieci na wielkie, otwarte eventy do Strefy LEGO®. Imprezy odbędą się w centrach handlowych w 8 największych miastach w Polsce. Na fanów kreatywnego budowania czeka 5 stref. W sektorze LEGO Star Wars™ po razie pierwszy zostaną pokazane modele inspirowane filmem „Gwiezdne wojny™: Przebudzenie mocy”, a w strefie LEGO Friends zestawy z nowej sub-linii LEGO Friends Pop Star. Stanie także scena muzyczna, na której odbędą się lekcje tańca we współpracy z Egurrola Dance Studio.
Więcej »Lugares de peregrinación de Wielkopolska - ESP
Wiele wielkopolskich miejsc świętych położonych jest z dala od uczęszczanych szlaków komunikacyjnych. Kościoły z cudownymi obrazami i figurami usytuowane są zwykle na wzgórzu, w otoczeniu drzew. Bywają kościoły jakby ukryte. Są też sanktuaria położone poza miastem, poza wsią. O takich miejscach przeczytasz w przewodniku poniżej. Wersja hiszpańska.
Więcej »Pilgrimage sites in Wielkopolska - GB
Wiele wielkopolskich miejsc świętych położonych jest z dala od uczęszczanych szlaków komunikacyjnych. Kościoły z cudownymi obrazami i figurami usytuowane są zwykle na wzgórzu, w otoczeniu drzew. Bywają kościoły jakby ukryte. Są też sanktuaria położone poza miastem, poza wsią. O takich miejscach przeczytasz w przewodniku poniżej. Wersja angielska.
Więcej »Miejsca pielgrzymkowe w Wielkopolsce
Wielkopolska of the Piast Dynasty - GB
Wędrówka po Szlaku Piastowskim to wędrówka śladami pierwszych Piastów. To wyprawa w daleką przeszłość, do czasów kiedy rodziła się Polska. W Wielkopolsce po tamtej epoce pozostały budowle, dzieła sztuki, wydobywane i odsłaniane z ziemi relikty, z których archeolodzy niczym z puzzli układają świat sprzed tysiąca lat. Wersja angielska.
Więcej »Auf den Spuren der Piasten in Wielkopolska - Piastroute - D
Wędrówka po Szlaku Piastowskim to wędrówka śladami pierwszych Piastów. To wyprawa w daleką przeszłość, do czasów kiedy rodziła się Polska. W Wielkopolsce po tamtej epoce pozostały budowle, dzieła sztuki, wydobywane i odsłaniane z ziemi relikty, z których archeolodzy niczym z puzzli układają świat sprzed tysiąca lat. Wersja niemiecka.
Więcej »Wrzesień w Muzem Podlaskim w Białymstoku
28 lipca 1914 roku wybuchła Wielka Wojna nazwana później pierwszą wojną światową. Już w sierpniu w wyniku niemieckiej ofensywy w Prusach Wschodnich dzisiejszy obszar północno wschodniej Polski był miejscem ciężkich walk. Jednak sam Białystok nie odczuwał w sposób bezpośredni skutków trwającej wojny... Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza przez cały wrzesień na wystawy nawiązujące do czasów wojny.
Więcej »Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę w Gross - Rossen
Muzeum Gross-Rosen zaprasza na uroczystości upamiętniające 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, organizowane, jak co roku, w pierwszą niedzielę września, tj. 6 września br. o godz. 12.00 na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
Więcej »Kujawiak i rodzina
W sobotę , 5 września o godz. 17.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na koncert i potańcówkę przy muzyce na żywo. Kujawiak i rodzina to kolejne, ostatnie już przedsięwzięcie Muzeum w ramach projektu „Promocja marki województwa kujawsko-pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne”, którego dziesięć dotychczasowych odsłon (warsztaty, koncerty i potańcówki) pozwoliło nam zaprezentować tradycje muzyczne i taneczne wsi w ich dzisiejszych przejawach, zamienić wielu dotychczasowych „odbiorców” w „uczestników”, zgromadzić wokół pięknej muzyki przedstawicieli różnych środowisk, gustów i pokoleń, nauczyć się wiele od mistrzów – wiejskich muzykantów, tancerzy i śpiewaków, a także poznać owoce działań ich uczniów i kontynuatorów.
Więcej »Wielkopolska en la Dinastía Piast - ESP
Wędrówka po Szlaku Piastowskim to wędrówka śladami pierwszych Piastów. To wyprawa w daleką przeszłość, do czasów kiedy rodziła się Polska. W Wielkopolsce po tamtej epoce pozostały budowle, dzieła sztuki, wydobywane i odsłaniane z ziemi relikty, z których archeolodzy niczym z puzzli układają świat sprzed tysiąca lat. Wersja hiszpańska.
Więcej »Wielkopolska Piastowska - Szlak Piastowski
Wędrówka po Szlaku Piastowskim to wędrówka śladami pierwszych Piastów. To wyprawa w daleką przeszłość, do czasów kiedy rodziła się Polska. W Wielkopolsce po tamtej epoce pozostały budowle, dzieła sztuki, wydobywane i odsłaniane z ziemi relikty, z których archeolodzy niczym z puzzli układają świat sprzed tysiąca lat.
Więcej »Trail of castles, palaces and mansions in Wielkopolska - GB
Wielkopolska to region bogaty w pałace i dwory. Niewiele natomiast zachowało się zamków. Dziś w tych zabytkowych budowlach są muzea, siedziby firm, instytucji i placówek naukowych, a także hotele oraz ośrodki konferencyjne i wypoczynkowe. Odwiedzającym Wielkopolskę proponujemy w poniższym przewodniku kilka tras wiodących właśnie od pałacu do pałacu. Wersja angielska.
Więcej »Szlak zamków, pałaców i dworów w Wielkopolsce - D
Wielkopolska to region bogaty w pałace i dwory. Niewiele natomiast zachowało się zamków. Dziś w tych zabytkowych budowlach są muzea, siedziby firm, instytucji i placówek naukowych, a także hotele oraz ośrodki konferencyjne i wypoczynkowe. Odwiedzającym Wielkopolskę proponujemy w poniższym przewodniku kilka tras wiodących właśnie od pałacu do pałacu. Wersja niemiecka.
Więcej »Szlak zamków, pałaców i dworów w Wielkopolsce
Wielkopolska to region bogaty w pałace i dwory. Niewiele natomiast zachowało się zamków. Dziś w tych zabytkowych budowlach są muzea, siedziby firm, instytucji i placówek naukowych, a także hotele oraz ośrodki konferencyjne i wypoczynkowe. Odwiedzającym Wielkopolskę proponujemy w poniższym przewodniku kilka tras wiodących właśnie od pałacu do pałacu.
Więcej »Wielkopolska wybitnych Polaków
Wielkopolska - kolebka polskiego państwa, skarbnica zabytków gromadzonych od ponad tysiąca lat, bogata w historyczne wydarzenia, których pamięć jest tu wciąż żywa. To także kraina, w której ślady pozostawili wielcy Polacy wszystkich epok. Więcej informacji znajdziesz w poniższym przewodniku.
Więcej »