Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Lublin przewodnik retro 1929
Przewodnik po Lublinie i okolicach z 1929 roku, który ukazał się nakładem wydawnictwa W. J. Cholewińscy, (Lublin: Drukarnia Udziałowa). Liczy sobie 66 stron z ilustracjami.
Więcej »Gniezno przewodnik retro 1929
Przewodnik po Gnieźnie i okolicach z 1929 roku, który ukazał się nakładem wydawnictwa W. Lebiedzińska właść. J. i W. Lebiedź (Poznań Druk. św. Wojciecha). Liczy sobie 82 strony z ilustracjami.
Więcej »Kraków przewodnik retro 1932
Przewodnik po Krakowie z 1932 roku, który ukazał się nakładem wydawnictwa Polski Znicz, (Kraków Drukarnia J. Czerneckiego). Liczy sobie 80 stron z ilustracjami.
Więcej »Poznań (Posen) przewodnik retro 1935
Liczący sobie 48 s. przewodnik z 1935 roku, wydany nakładem Wydaw. Ilustrowanego Przewodnika po Poznaniu, 1935 (Poznań : S. Anderson), ilustrowany zdjęciami i reklamami dawnych firm.
Więcej »Gdańsk (Danzig) przewodnik retro 1927/1928
Liczący sobie 90 stron przewodnik, który ukazał się nakładem warszawskiego Wydawnictwa Ajencji Wschodniej, z 17 ilustracjami a także mapami.
Więcej »Szlak kultury żydowskiej - pamiątki judaistyczne w Małopolsce
Żydzi przez ponad siedem stuleci licznie zamieszkiwali ziemie dzisiejszej Małopolski, współtworząc unikatowy pejzaż kulturowy regionu. W Krakowie powstała pierwsza na ziemiach Rzeczpospolitej uczelnia talmudyczna, rozpoczynając w ten sposób złoty okres kultury żydowskiej w Polsce. Wielcy rabini, jak Rabbi Mosze Isserles, którego imię nosi czynna do dziś bóżnica, czy wybitny kabalista Natan Nata Spira, pochowany na pobliskim Starym Cmentarzu sprawili, że Kraków stał się centrum duchowości żydowskiej nie tylko dla Polski, ale i dla znacznej części Europy.
Więcej »Pchli Targ w Ustroniu już 29 sierpnia
Miasto Ustroń zaprasza 29 sierpnia 2015 r. na Pchli Targ. Na placu targowym będzie można wystawić niepotrzebne przedmioty na sprzedaż. Mogą to być zabawki, książki, RTV, AGD, elektronika, rękodzieło oraz wiele innych przedmiotów.
Więcej »Regaty i smakołyki na koniec kampanii 7 Cudów Mazur
Podczas sobotnich zmagań na Jeziorze Ryńskim żeglarze walczyli o zwycięstwo w Żeglarskim Pucharze 7 Cudów Mazur. Ostatecznie najlepsza okazała się załoga Aleksandra Fereńca. Na lądzie dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszyły się kulinarne atrakcje, turnieje gier i zabaw dla rodzin, a także rejsy katamaranami X-Cat.
Więcej »Gwiazda Morza Resort Spa&Sport we Władysławowie
Więcej »
BuskerBus we Wrocławiu
Akrobaci, mimowie, aktorzy pantominy, żonglerzy, tancerze, komicy z całego świata opanowali w miniony weekend wrocławski Rynek dając popis swoich talentów, bawiąc publiczność i wciągając widzów do wspólnych występów.
Więcej »Festiwalowe fotografie i plakaty na wystawach
Pierwsze festiwalowe wydarzenie już za nami. Wczoraj otwarte zostały dwie plenerowe wystawy. Pierwszą nich, zatytułowaną „Żywioł folkloru” i prezentującą prace laureatów konkursu fotograficznego, można oglądać do 30 sierpnia na Placu Niepodległości. Druga zainstalowana została w Parku Miejskim. Składają się na nią prace laureatów konkursu na dziecięcy plakat festiwalowy.
Więcej »W miesiąc dookoła Polski - relacja z wyprawy Remigiusza Kublera
Racibórz-Rudy: przemarsz szlakiem króla Jana III Sobieskiego
Już po raz trzeci jeźdźcy i rowerzyści spotkali się na trasie pomiędzy zamkiem w Raciborzu a starym opactwem w Rudach. W 332. rocznicę przemarszu króla Jana III Sobieskiego przez górną Odrę na odsiecz Wiednia przejechali wspólnie Szlakiem Husarii Polskiej z Raciborza do Rud (szlak PTTK). Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
Więcej »Park Historii we Włodzieninie, czyli spotkania z II wojną światową
Na skraju małej wioski w powiecie głubczyckim niedaleko Raciborza, u stóp XV-wiecznego kościoła św. Mikołaja, na starym wysypisku śmieci urządzono Park Historii, pełen okopów, ziemianek i transzei. Organizowane są rekonstrukcyje historyczne. Na zdjęciu Bitwa narodów z 22.08.2015 r., pokazująca niemiecki atak na Polskę w 1939 roku, szarżę ułańską, obronę Lwowa i najazd ZSRR z 17.09.1939 r. Spektakle można oglądać z wieży wspomnianej świątyni. Więcej informacji o bieżących wydarzeniach TUTAJ na profilu facebook.
Więcej »Zamki w województwie śląskim
Zamki od bardzo dawna przyciągały ludzki wzrok. W dzisiejszych czasach rację bytu ma niewiele budowli. Często pozostałością po wielkich zamczyskach są cegły i kamienie na wzgórzach. Jednak istnieją zamki, które stanowią dowód bogactwa dawnych czasów. Zamek w Będzinie, Sułkowskich w Bielsku-Białej, Bobolicach oraz Wzgórze Zamkowe w Cieszynie to tyko niektóre z nich.
Więcej »Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej
Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu stworzenie atrakcji turystycznej obejmujące przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.
Więcej »Bitwa pod Grunwaldem- największa polska inscenizacja
Coroczna impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu organizowanych przez gminę Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie. Skupia ona miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska "historyczne" na terenie naszego kraju. Celem tego zgromadzenia jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościliśmy już przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych.
Więcej »XXVI Sandomierskie Wieczory Organowe już za nami
W wakacyjne środy, od 1 lipca do 19 sierpnia br., miały miejsce XXVI Sandomierskie Wieczory Organowe. Tegoroczny cykl koncertów organowych odbywał się tradycyjnie w bazylice katedralnej i gromadził co środę rzesze melomanów. W tym roku w Sandomierskich Wieczorach Organowych wzięło udział wielu wybitnych muzyków. Organiści z całej polski i z zagranicy wykonywali koncerty muzyki klasycznej. Wybrzmiały utwory skomponowane przez wybitnych wirtuozów muzyki klasycznej, a także najpiękniejsze utwory sakralne.
Więcej »Dzień dobry Marilyn zobaczyło 50 tys. osób
„Dzień dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywnie Miltona H. Greene’a” zobaczyło aż 50 tys. osób. – Jesteśmy mile zaskoczeni, że w sezonie wakacyjnym aż tyle zwiedzających zdecydowało się obejrzeć wystawę – mówi Andrzej Baworowski, prezes Hali Stulecia.
Więcej »Wrocław. Najlepsze miejsce na start
Port Lotniczy Wrocław jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej popularnych portów regionalnych Europy Środkowej. Czym jeszcze się wyróżnia? Zobacz nowy film wrocławskiego lotniska.
Więcej »5. Konkurs Lotów Red Bull za nami
5. Konkurs Lotów Red Bull odbył się 16 sierpnia 2015 r. w Gdyni. Spośród czterdziestu ekip z całej Polski, największą furorę zrobił gdyński zespół „Flinstonowie i Pterodaktyl". Nie tylko kreacja maszyny, najlepsza prezentacja na rampie, ale i odległość uzyskana w locie dały im niekwestionowane zwycięstwo. Pojazd przeleciał 10,80 metrów, a ekipa zmontowała błyskotliwe show z pterodaktylem w roli głównej. Występy czterdziestu finałowych zespołów oceniało wyjątkowe jury, w którym zasiedli m.in.: Felix Baumgartner, Adam Małysz, Jarosław Hampel, Łukasz Czepiela, Michał Kościuszko, Jakub Przygoński, Tomasz Kuchar, Paulina Przybysz, Ania Bosak, Alan Andersz oraz Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek.
Więcej »Wyjątkowe wnętrza i niebanalna kuchnia- Zamek Karpniki
Zamek Karpniki to prestiżowy, kameralny obiekt położony w Kotlinie Jeleniogórskiej u stóp Karkonoszy, pełniący funkcję hotelową i gastronomiczną. Oddany do użytku po kilkuletniej renowacji w harmonijny sposób łączy nowoczesne wyposażenie i historię minionych czasów. Swoją historią sięga średniowiecza, na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany, aby w XIX w. ostatecznie zyskać neogotycki wygląd.
Więcej »Źródełko Maryi w okolicy Kudowy Zdroju
Tu nie ma głośnych rozmów. W Zielonej Dolinie jest azyl pełen ciszy. Wysokie świerki i drzewa liściaste skrywają osoby siedzące na kamiennych schodach lub drewnianych ławkach przed kaplicą. Nie ma tu udoskonaleń, jest tylko metalowa rurka wystająca z muru, z której czerpie się krystalicznie czystą wodę. Woda, która zabiera wszelkie choroby. W okolicy Kudowy Zdroju jest Źródełko Maryi. Nieraz jechałem z Kudowy przez Słone na Czechy. Mogę przysiąc, że małą brązową tabliczkę z napisem "Kaplica MBB u Źródełka Maryji" widziałem za każdym razem. Szaleństwo podboju Gór Stołowych i okalających je uzdrowisk było już w apogeum, gdy trafiłem do tego cichego azylu. Nic nie wiedziałem wcześniej o tym miejscu.
Więcej »Bolesławieckie Święto Ceramiki już od środy!
Bolesławiec wśród wielu innych miast w Polsce wyróżnia trwająca od kilku stuleci tradycja wyrobów z gliny. Bolesławieckie Święto Ceramiki jest ceramiczno-interaktywnym działaniem mającym wymiar artystycznego wydarzenia, którego celem jest promocja ceramiki oraz regionu bolesławieckiego. Podczas święta, które organizowane jest po raz 21., w dniach 19 - 23 sierpnia na jednym z największych europejskich kiermaszów zaopatrzyć się będzie można w ceramikę użytkową, dekoracyjną, biżuterię a także w oryginalne dzieła sztuki.
Więcej »Trwa największy zlot motocyklowy nad polskim morzem!
V Międzynarodowy Zlot Motocyklowy w Łebie – BIKE WEEK to największa motocyklowa impreza nad morzem, trwająca cały tydzień. Gorące sierpniowe słońce, chłodne bałtyckie fale i ryczące maszyny- impreza odbywa się na dużym zielonym terenie przy ul. Turystycznej, 5 hektarów w samym centrum miasta – blisko głównego deptaka, morza i Słowińskiego Parku Narodowego. Podczas imprezy odbędą się konkurencje z nagrodami, koncerty rockowe, parady motocyklowe (nocna z pochodniami), sexy myjnia i inne atrakcje. Czekać będzie na Was aleja handlowa ze stoiskami z gadżetami motocyklowymi. Każdy zlotowicz otrzyma w cenie wjazdówki pamiątkowy znaczek, naklejkę, naszywkę, informator zlotowy oraz miejsce na polu namiotowym w centrum Łeby.
Więcej »Grono di Rucola- wyrusz w kulinarną podróż od południowej Europy po Azję
Spacer po ścieżce dźwiękowej w Krynicy - Zdroju
Najpiękniejszą piosenką okresu międzywojennego z repertuaru Hanny Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” rozpoczął się przedwczoraj, 12 sierpnia, koncert „/Nie tylko/ w starym kinie…”. Wieczór ściągnął do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju niezwykłe tłumy. Przed ponad tysięczną publicznością wystąpili: Beata Rybotycka, Bożena Zawiślak-Dolny, Michał Kutnik, Franciszek Makuch i Jacek Wójcicki, którzy przy pomocy orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz prowadzonego przez Małgorzatę Malczak Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury” z Centrum Kultury w Krynicy zabrali widzów w trzygodzinny spacer po ścieżce dźwiękowej.
Więcej »2. Festiwal Piosenki Harcerskiej BRZASK
2. Festiwal Piosenki Harcerskiej BRZASK Hufca Szczecin ZHP odbędzie się w dniach 12-13.09.2015 w Teatrze Lalek PLECIUGA w Szczecinie. Organizatorem Festiwalu są harcerze i instruktorzy Hufca Szczecin ZHP. Celem Festiwalu jest rozpowszechnianie kultury muzycznej w propagowaniu tradycji piosenki harcerskiej. W Festiwalu biorą udział dzieci i młodzież działające w gromadach zuchowych i drużynach harcerskich funkcjonujących w szkołach miasta Szczecina i okolic. Festiwal ma charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców Szczecina i okolic.
Więcej »Kanał Ulga w Raciborzu został opanowany przez... bociany
Góry, morze czy Mazury – gdzie i za ile?
Sierpień to właściwie ostatni czas na letni wypoczynek. Ile za nocleg zapłacimy w polskich górach, nad morzem, a ile na Mazurach? trivago.pl – serwis porównujący ceny hoteli, sprawdza między innymi, ile wyniesie nas doba hotelowa dla dwóch osób, w poszczególnych miejscach, w tych trzech destynacjach.
Więcej »