Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zamek Bobolice - biała dama i sekrety królewskiej toalety
Zamek Bobolice został wybudowany w II połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Miał charakter obronny i należał do systemu warowni zwanych orlimi gniazdami, broniących zachodnich granic państwa od strony Śląska. Zamek został wzniesiony na skale. Umożliwiało to obserwację jego okolic, kontakt z obsadą sąsiedniego zamku w Mirowie i podejmowanie wspólnych działań w wypadku zagrożenia.
Więcej »49. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju - Podróż do świata, który odszedł
Długimi brawami na stojąco dziękowała krynicka publiczność artystom warszawskiego Teatru Żydowskiego, którzy w ramach trzeciego dnia festiwalu, 10 sierpnia, pokazali na scenie w Pijalni Głównej widowisko muzyczne „Mazl tov”. Na dwie i pół godziny artyści zabrali widzów w podróż do miejsc, których już nie ma. Nie tylko do małego żydowskiego miasteczka, ale także na ulicę Nalewki, będącą głównym traktem żydowskiej dzielnicy w przedwojennej Warszawie. Był to piąty występ Teatru Żydowskiego w Krynicy-Zdroju.
Więcej »Na wyborne steki zaprasza Restauracja Sphinx Warszawa
Nowa Restauracja Sphinx zlokalizowana na parterze warszawskiego Błękitnego Wieżowca (Blue Tower Plaza) przy Placu Bankowym 2 serwuje m.in. wyborne steki. Restauracja zaprasza na spotkania biznesowe i towarzyskie w gronie przyjaciół i rodziny. Bliskość ścisłego centrum miasta i dogodne połączenia komunikacyjne sprawiają, że dojazd do niej z każdej części Warszawy jest niezwykle wygodny. Dzięki dogodnemu położeniu restauracji jest ona doskonałym miejscem zarówno na szybkie śniadanie przy aromatycznej kawie, szybki służbowy lunch czy też dłuższy odpoczynek przy obiedzie lub kolacji po pracy lub zwiedzaniu miasta.
Więcej »8 Letnia Akademia Jazzu - Rene Marie
Cassandra Wilson powiedziała o niej: „czystej krwi geniusz”. Nie bez powodu. Rene Marie, uznawana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie, wystąpi w Wytwórni podczas ósmej edycji Letniej Akademii Jazzu. Choć karierę wokalistki rozpoczęła dopiero po czterdziestym roku życia, dziś jest porównywana do takich gwiazd wokalistyki jazzowej, jak Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Carmen McRae i Betty Carter. Inspiracji szuka również w muzyce Stinga, Jamesa Browna, Arethy Franklin, Led Zeppelin i The Doors. Współpracowała z wytwórnią Max Jazz, gdzie nagrała cztery płyty; dwukrotnie była nominowany do nagród Grammy.
Więcej »Dworek Gościnny - pieniński salon w Szczawnicy
Dworek Gościnny to „pieniński salon”, którego niezwykła historia sięga XIX wieku. Odbudowany od podstaw w 2011 roku przez spadkobierców Adama hr. Stadnickiego – rodzinę Mańkowskich – ponownie stał się miejscem magicznym ze scenerią godną najpiękniejszych i najbardziej wyszukanych wydarzeń kulturalnych czy też uroczystości rodzinnych oraz firmowych.
Więcej »W świecie wina - Głęboczek Vine Resort&SPA
Hotel Głęboczek Vine Resort & SPA to miejsce, w którym cisza raduje. To pełna harmonii mieszanka luksusu, sielskiej atmosfery i otaczającej przyrody. Wyjątkowa lokalizacja hotelu nad brzegiem jeziora Forbin, na Pojezierzu Brodnickim, stanowi doskonałe warunki do wypoczynku. Unikalna architektura resortu to połączenie historycznej zabudowy zagrodowo-dworskiej z elementami stylu etno i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Sielski klimat przyciąga amatorów spokoju oraz tych, którzy lubią niespiesznie delektować się urokami życia. Natomiast wielbiciele aktywnego wypoczynku będą zachwyceni malowniczymi terenami i różnorodnością dostępnych na miejscu atrakcji.
Więcej »
49. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju - Sopran czy tenor?
Sopran czy tenor? Który głos ważniejszy? Te pytania towarzyszyły głównemu koncertowi zatytułowanemu „Sopran kontra Tenor”, który odbył się w niedzielę 9 sierpnia w Pijalni Głównej i był finałem drugiego dnia 49. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Artystyczne przekomarzania artystów: dwóch sopranistek Iwony Sochy i Ewy Vesin oraz dwóch tenorów Adama Sobierajskiego.
Więcej »Uphill Race Śnieżka 2015 za nami!
Już po raz dwudziesty piąty Karpacz witał uczestników kolarskiego wyścigu na Śnieżkę. W centrum miasta, na deptaku, na wysokości 600 m. n.p.m. gotowych do zdobycia Śnieżki (1603 m. n.p.m.) stanęło trzystu pięćdziesięciu zawodników i zawodniczek z całej Polski. Mordercza trasa podjazdu o długości 14 km co roku przyciąga entuzjastów rowerów MTB, chętnych do sprawdzenia swoich możliwości i zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy.
Więcej »Upalny weekend z Harleyami w Karpaczu
W miniony weekend Karpacz stał się „stolicą” legendarnych motocykli Harley - Davidson. Ponad pół tysiąca motocyklistów bawiło się pod wielką sceną muzyczną na stoku Relaks przy Restauracji Dwór Liczyrzepy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się IV Mistrzostwa Polski Motocyklistów w Wolnej Jeździe. Polegały one na przejechaniu jak najwolniej 200 metrów. Mistrzem został Tomasz Kubiczek, drugie miejsce zajął Jacek Jurski, a trzecie Maciej Witosławski. Z kolei w konkursie na najładniejszy motor wygrał właściciel trajki Pan Zdzisław Wasiak. Natomiast nagrodę główną, czyli motocykl Harley-Davidson Sportster 883 zgarnął Pan Wiesław ze Stargardu Szczecińskiego.
Więcej »Grand Lubicz - kompleks wypoczynkowo-uzdrowiskowy w Ustce
Kompleks wypoczynkowo-uzdrowiskowy Grand Lubicz w Ustce to nowe przedsięwzięcie inwestycyjne w województwie pomorskim. Hotel oprócz usług uzdrowiskowych, oferuje najwyższy standard wypoczynku. Obiekt położony na obszarze 2,5 ha posiada 27 458 m² łącznej powierzchni użytkowej, w całości zagospodarowanej ekskluzywnym wyposażeniem o 5-gwiazdkowym standardzie. Jest największym i najlepiej wyposażonym kompleksem tego typu na Wybrzeżu. Niewiele miejsc w tym rejonie może poszczycić się podobnym standardem.
Więcej »Nadmorski krajobraz Ustki w niebanalnym kadrze
Zwiedzaj Polskę z ViaPoland.com. Moje fotografie, które chcę przedstawić, to przemyślane, świadome kadry. Staram się uchwycić piękno otaczającego i przemijającego świata. Fotografując wyciszam się i oddaję tę ciszę. Proste ujęcia są najlepsze, oddają piękno i ukazują ducha. Fotografie przedstawiają nadmorski krajobraz Ustki. Codzienność została uchwycona . Chcąc uchwycić jej piękno, trzeba poświęcenia. Na szczególny moment trzeba poczekać. Każda chwila jest niepowtarzalna. Trzeba być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. To pokora oraz intuicja. Dobro, prawda i piękno znikają wśród nadprodukcji obrazu oraz braku cierpliwości. Świadomość i umiejętność postrzegania rzeczywistości są w dzisiejszych czasach bezcenne. By oddać ducha fotografii, trzeba oddać siebie.
Więcej »Pstrążna i Ustka - zjawiska przyrodnicze w obiektywie
Zwiedzaj Polskę z ViaPoland.com. Interesują mnie zwłaszcza te zjawiska przyrodnicze, które dostrzegamy z trudem lub całkowicie uchodzą uwadze współczesnego obserwatora. Czynniki takie jak: mnogość spraw codziennych, szeroko pojęty przesyt oraz rosnące tempo życia wywierają niekorzystny wpływ na cel i jakość postrzegania. RYTM przyrody natomiast jest wyjątkowy w swoim rodzaju, gdyż przywraca naturalną równowagę i spokój. Z tego względu szczególną uwagę powierzam tym motywom zdjęciowym, w których dostrzegam ślady wartości ponadczasowych: WIARY, NADZIEI i MIŁOŚCI, będących moim źródłem POKORY I SZCZĘŚCIA.
Więcej »
Portret Heleny w Muzeum Niepodległości w Warszawie
Muzeum Niepodległości w Warszawie dokonało zakupu od prywatnego kolekcjonera obrazu Aleksandra Sochaczewskiego pt. „Portret Heleny z Majewskich Kirkorowej, zesłanki syberyjskiej”. Obraz Aleksandra Sochaczewskiego jest istotnym uzupełnieniem kolekcji Muzeum.
Więcej »Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Owacja na dobry początek
Owację na stojąco zgotowali widzowie artystom koncertu inauguracyjnego 49. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Zgromadzona w sobotę, 8 sierpnia, w wyremontowanej Pijalni blisko tysięczna publiczność długo oklaskiwała czworo śpiewaków: zjawiskową Iwonę Sochę, obdarzoną aksamitnym sopranem Ewę Vesin, doskonałego tenora Tomasza Kuka i pełnego uroku świetnego barytona Stanisława Kufluka. Wielkie brawa otrzymała także obchodząca w tym roku 140-lecie Krynicka Orkiestra Zdrojowa grającą pod batutą Mieczysława Smydy. Nie tylko brawa zresztą, bo zespół podczas koncertu został obdarowany przez marszałka Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa Złotym Medalem Województwa Małopolskiego.
Więcej »Pierwszy escape room na Suwalszczyźnie! Czy zdołasz się wydostać?
Podziemia budzące grozę, pełne słojów z formaliną, książek, skrytek, dziwnych sprzętów i urządzeń, niezrozumiałych notatek. W jednym pomieszczeniu gabinet, w innym pokrwawione łóżka szpitalne, rentgen, wózek inwalidzki. W oddali niepokojące odgłosy i półmrok. Wydostać możesz się wyłącznie rozwiązując zagadkę – i to nie jedną! Escape room, czyli pokój ucieczek to nowa, fantastyczna zabawa dla całej rodziny, która wymaga sprytu, spostrzegawczości i współpracy. W Polsce stosunkowo od niedawna, a od kilku dni również w turystycznym Augustowie.
Więcej »Nowości w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło swoje zbiory o kolekcję dziewięciu obrazów rodziny Szarskich malowanych przez znanych krakowskich malarzy z przełomu XIX i XX wieku. Zakup został wsparty dotacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej »45 Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka
45 Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting - Złota Tarka w Iławie to jeden z największych festiwali jazzowych w Europie. Początek już dziś!
Więcej »Restauracja Mercato - wnętrze, które kusi nastrojowym oświetleniem i przytulną atmosferą
Odmieniona kuchnia restauracji Mercato oparta została na produktach związanych z tradycją regionu Pomorskiego, uprawianych bądź hodowanych wyłącznie na tutejszych terenach. Główne smaki dominujące w karcie nawiązują do dawnych przepisów stosowanych przez ludność zamieszkującą niegdyś Gdańsk i okolice. W nowej karcie restauracji Mercato staraliśmy się uchwycić wielokulturowość i metropolitarność kulinarną Gdańska, której na taką skalę nie ma chyba żadne miasto w Polsce. To właśnie mulitikulturowość Gdańska stała się inspiracją dla kuchni restauracji Mercato, której nazwa upamiętnia lądową drogę handlową Pomorza Gdańskiego – Via Mercatorum, wiodącą z południa Polski na zachód poprzez Wielkopolskę, Kujawy, Świecie i Gniew do Gdańska.
Więcej »Villa Sielanka – komfort w sercu Mazur
Villa Sielanka w Węgorzowie to miejsce dla ciekawych świata i otwartych na nowe, nieoczywiste rozwiązania. Wyjątkowe a zarazem komfortowe wnętrza siedmiu apartamentów, łączą wygodę z oryginalnością. Każdy z apartamentów posiada swój własny styl i niepowtarzalny charakter. W naszej Villi znajdzie się miejsce zarówno na rodzinne wakacje, jak też romantyczny weekend dla dwojga. Dla miłośników zwiedzania polecamy pobliski Wilczy Szaniec w Gierłoży oraz Muzeum Tradycji Kolejowej.
Więcej »Couchsurfing, survival, geocaching, questing – czyli turystyka XXI wieku
Turystykę można uprawiać na wiele sposobów. XXI wiek rozpieszcza nas szerokim wachlarzem możliwości - w zależności od indywidualnych preferencji, możemy przebierać w ofertach turystycznych. Twórcy nowych form zwiedzania wciąż zaskakują pomysłami, a ich celem jest zaangażowanie turysty w aktywny wypoczynek.
Więcej »Absynt, czyli miejsce niezwykłe na mapie Polski
Wyjątkowe wnętrza i kuchnia, która zachwyca smakiem nie tylko klientów, ale i najważniejsze osoby z branży gastronomicznej. Restaurację rekomenduje sama Magda Gessler, która umieściła ją w swoim przewodniku wśród 101 najlepszych restauracji i hoteli w Polsce. Oprócz tego restauracja została wyróżniona certyfikatem Kuchni +, znajdując się tym samym w gronie 13 najlepszych restauracji w Polsce. Menu restauracji łączy w sobie dania kuchni śródziemnomorskiej oraz kuchni regionalnej, wyróżnia je: wykwintny smak i najwyższej jakości składniki. Absynt to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić.
Więcej »
Wypoczynek w końskim siodle - Pałac i Folwark Galiny
Jak głosi powiedzenie, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Miłośnicy koni wiedzą o tym doskonale. Podczas wypraw w teren przekonują się, jak wspaniale jest łączyć przyjemność jazdy konnej z możliwością podziwiania piękna otaczających krajobrazów. Dobrze przygotowany koń i przestrzeń godna podziwu są niezbędne do tego rodzaju aktywności. W Galinach pod Bartoszycami wszystkiego jest pod dostatkiem…
Więcej »Bilety na sławy w Filharmonii już od 10 sierpnia
Szlomo Mintz, Yulianna Avdeeva, Aga Zaryan i mnóstwo innych! 10 sierpnia ruszy sprzedaż biletów na sezon artystyczny 2015/2016 Filharmonii w Szczecinie. Zakupu będzie można dokonać zarówno w kasach, jak i za pośrednictwem strony internetowej Filharmonii. Melomani o bardziej tradycyjnych upodobaniach będą mogli zarezerwować bilety telefonicznie.
Więcej »Stary Browar Kościerzyna - regionalne piwo warzone w dziewiętnastowiecznych murach
Dziewiętnastowieczne, ceglane mury Starego Browaru Kościerzyna połączone z nowoczesnym i wysmakowanym designem wnętrz zachwycają swoim entourage’m. To magiczne miejsce tworzą nie tylko luksusowy hotel, klimatycznie urządzona pizzeria, restauracja, czy pub, ale również warzelnia, w której jak za dawnych czasów, produkowane jest piwo. No, może niezupełnie jak za dawnych czasów, bo teraz do tradycji dołączyła nowoczesna technologia i sprzęt najnowszej generacji, które jednak wcale nie wpłynęły na naturalny proces warzenia.
Więcej »Mazury AirShow 2015 za nami
17. edycja Mazury AirShow dobiegła końca. W tym roku oprócz załóg, które na stałe wpisały się w program imprezy, mieliśmy przyjemność podziwiać nowych członków wielkiej rodziny lotniczej. Niesamowitych wrażeń dostarczyła załoga Pterodaktyl Flight, która odtworzyla klasyczną walkę powietrzną z czasów I wojny światowej. Ponadto swoje umiejętności m.in. pokazali: Petrouille Reva, Grupa AT-3, Wiatrakowce, skoczkowie spadochronowi.
Więcej »XII Muzyczny Ogród Liczyrzepy
Karpacka Pracownia Pantomimy
W dniach 27-31.07.2015 odbyły się bezpłatne warsztaty pantomimiczne w ramach III edycji Karpackiej Pracowni Pantomimy. Realizatorami programu była Fundacja Pantomima, Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego oraz Gmina Karpacz, która wsparła finansowo cały projekt. W warsztatach uczestniczyło 24 dzieci. Przygotowane letnie warsztaty były wspaniałą możliwością radosnego i twórczego spędzenia czasu wolnego przez dzieci. Przez 5 dni najmłodsi poznawali tajniki teatru oraz sztukę pantomimy. Podczas zajęć dzieci doświadczały radość tworzenia, przemiany w przeróżne sceniczne postaci, budowały scenografię oraz przygotowały przedstawienie , które zostało zaprezentowane ostatniego dnia warsztatów. Na zajęcia, w głównej mierze składały się: elementy pantomimy, kinezjologii, teatru oraz działania profilaktyczne, dotyczące m.in. zdrowego stylu życia.
Więcej »Restauracja Pod Papugami - styl klasycznego hollywoodzkiego kina
Restauracja Pod Papugami to już kultowe miejsce we Wrocławiu. Zlokalizowana w samym centrum Rynku. Przyciąga wystrojem w stylu klasycznego hollywoodzkiego kina. Popularnym miejscem jest antresola, z której można obserwować elementy dekoracji, a także pracę profesjonalnych barmanów.
Więcej »XVIII Turniej Rycerski w Podzamczu
Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu przygotował w miniony weekend XVIII Turniej Rycerski. Była parada Bractw Rycerskich, turniej łuczniczy i kuszniczy, turniej tańców dawnych. Nie lada atrakcją była prezentacja układów tańców dworskich, spektakl o zachowaniu, tradycjach i panującej modzie w czasach średniowiecznych oraz Konny Pokaz Ciężkozbrojnych Rycerzy. Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Więcej »Co warto wiedzieć o hotelowych gwiazdkach?
Przyjęty przez hotele system kategoryzacji nie zawsze pokrywa się z oferowanym standardem. Co innego oznaczają 3 gwiazdki w Egipcie, a co innego w krajach europejskich. Kiedy możemy zaufać gwiazdkom i jak ich ilość wpływa na klasę turystycznych ośrodków?
Więcej »