Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Mieszkańcy Śląska intensywnie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych
Wiosna to nie tylko czas intensywnych porządków. Jest to również okres przygotowań do świąt Wielkanocnych, jednego z najważniejszych okresów w roku i powrotu do starych, sprawdzonych przepisów. Jak wynika z badań „Fooder. Polacy, przepisy, internet”, w tym czasie, bardziej niż w jakimkolwiek innym okresie roku, przygotowujemy tradycyjne potrawy, często bazujące na doświadczeniach starszych pokoleń. 76% mieszkańców Śląska przyznaje, że gromadzi przepisy wielkanocne. Ciekawym i użytecznym sposobem na zapewnienie długowieczności przepisom naszych babć jest Fooder, nowatorskie narzędzie, które pomaga uporządkować kulinarny świat.
Więcej »Konkurs - Mam kota na punkcie mleka
Podziel się przepisem na ulubione mleczne danie w nowym kulinarnym konkursie kampanii „Mam kota na punkcie mleka”!
Więcej »Ganbanyoku, czyli sauna inna niż wszystkie
Sauna sucha, parowa czy mokra? A może skalna? Ta ostatnia, ciesząca się dużą popularnością w Japonii, pojawia się coraz częściej w ofertach salonów spa&wellness na całym świecie. Jaka jest tajemnica wulkanicznych płyt, z których wykonane są łóżka Ganbanyoku, i czy warto skorzystać z takiego zabiegu?
Więcej »Linkin Park zagra w Rybniku! Sprzedaż biletów ruszy 9 marca
Amerykańska grupa rockowa Linkin Park będzie kolejną gwiazdą światowego formatu, która wystąpi na Stadionie Miejskim w Rybniku! Koncert odbędzie się 25 sierpnia i będzie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w tym roku w Polsce. Organizatorami koncertu będą: agencja Prestige MJM oraz miasto Rybnik.
Więcej »Zadbajmy o zdrowie zimą - jedzmy ryby!
Zimą mamy większą ochotę na cięższe potrawy, ponieważ nasz organizm nastawia się na tryb magazynowania. Jedzenie w tym okresie powinno być przede wszystkim bogate w witaminy i minerały, które dostarczają naszemu organizmowi m.in. ryby. O tym dlaczego są one ważnym elementem żywienia, jakie ryby należy, a jakich nie należy jeść opowie Konrad Gaca – ekspert do spraw żywienia i trener.
Więcej »Kasze wracają do łask!
W przeszłości kasza często gościła na polskich stołach. Kojarzona głównie z rzeczywistością PRL-u, w miarę upływu czasu, została wyłączona z posiłków Polaków. Na szczęście dostaje teraz drugie życie. Według badań GUS przeciętne miesięczne spożycie kaszy w Polsce rośnie. W 2013 roku wynosiło 0,14 kg na osobę!1 Kaszę serwują już nie tylko bary mleczne, ale także modne restauracje. O zaletach płynących ze spożywania kasz opowiada Agnieszka Piskała, z programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.
Więcej »Język miłości – na co dzień i na Walentynki!
Choć walentynkowe szaleństwo wywodzi się z kultury anglosaskiej, również inne kraje europejskie bardzo szybko zaadoptowały to święto. Czerwone serduszka i okolicznościowe kartki pocztowe zalewają Europę od Tamizy, aż po Tyber, jednak każdy z krajów obchodzi ten dzień w unikalny sposób.
Więcej »Bądź Przyjacielem Pszczół na piątkę! Ruszają kolejne Akademie Przyjaciół Pszczół w placówkach edukacyjnych ze Śląska
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. Tymczasem owoce, warzywa, miód, wosk, propolis, a nawet bawełna, migdały czy kawa to produkty, które powstają dzięki pracy pszczołowatych - pszczół miodnych oraz licznie występujących w Polsce owadów dziko żyjących.
Więcej »Jak budować u dzieci szacunek do roślin i zwierząt? – praktyczne porady
Jednym z istotnych zadań dorosłych, zarówno nauczycieli, jak i rodziców, powinno być nauczenie dzieci szacunku do przyrody. Umiejętność dostrzegania niepowtarzalnego uroku roślin i zwierząt jest umiejętnością, którą warto kształcić już u najmłodszych przedszkolaków.
Więcej »My się zimy nie boimy! - kilka sprawdzonych sposobów na pyszny piwny grzaniec
Pierwsze przychodzące na myśl „okoliczności przyrody” dla picia piwa to: lato, słońce, upał i ochłoda płynąca z dobrze schłodzonego złotego trunku, najlepiej z delikatnie przymrożonej szklanki czy kufla.
Więcej »Walentynki na 4 łapy - Okaż serce w schronisku
Tegoroczne Walentynki to nie tylko dobra okazja na randkę, ale również do zakochania się w wolontariacie. Redaktorzy National Geographic Polska zachęcają, aby 14-go lutego okazać serce zwierzętom w schroniskach. W ten sposób startuje ogólnopolska akcja społeczna pod hasłem “Daj pieskom pobiegać”!
Więcej »Turystyka z przygodą w tle – rusza Obywatelska Akademia Questingu
Fundacja Questingu rozpoczęła realizację projektu „Obywatelska Akademia Questingu”. Adresowany jest do osób mających doświadczenie w działalności społecznej, dbających o rozwój swoich lokalnych społeczności.
Więcej »Jaki ser wybrać do pizzy? Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy!
Dziś (9 lutego) czeka nas miły poniedziałek – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji możemy poprawić sobie humor bezkarnie zajadając ten najbardziej znany włoski przysmak. Jaki jest sekret dobrej pizzy?
Więcej »Co przyniesie tłusty czwartek?
Rekordowa frekwencja wystawy Olga Boznańska w Muzeum Narodowym w Krakowie
Aż 56 tys. widzów obejrzało w ciągu trzech miesięcy wystawę prac Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. W tej dekadzie większą popularnością w MNK cieszyła się tylko wystawa malarstwa Williama Turnera - zobaczyło ją 67 tys. zwiedzających.
Więcej »Targi EuroGastro przy filiżance aromatycznej kawy
Już niedługo miłośnicy kawy będą mieli okazję spotkać w jednym miejscu ekspertów branży kawowej. Wśród wystawców 19. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro obecni będą producenci i dystrybutorzy kawy oraz dostawcy ekspresów i sprzętów do jej parzenia. Po raz siódmy zorganizowana zostanie również Olimpiada Kawy. Targi EuroGastro odbędą się w dniach 25-27 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.
Więcej »Ranking Reputacji trivago: Kraków, Warszawa i Poznań wśród miast z najlepiej ocenianą bazą hotelową
Aż trzy polskie miasta znalazły się na tworzonej co roku przez serwis trivago.pl liście 100 miast o najlepiej ocenianej bazie hotelowej. Kraków, Warszawa i Poznań znalazły się w pierwszej 40. rankingu.
Więcej »Wyjazdy Polaków na ferie – czy znamy języki krajów, do których jeździmy?
Chociaż zima w tym roku nas nie rozpieszcza, to sezon narciarski na stokach poza granicami Polski trwa już w najlepsze. Gdzie na zimowe szaleństwa najchętniej wybierają się Polacy? W większości pozostajemy wierni ojczystym górom, ale z roku na rok coraz więcej osób wybiera również zagraniczne stoki – głównie w Austrii i Włoszech. Zatem czy tam, gdzie pojedziemy na ferie, dogadamy się bez problemów?
Więcej »Fenomenalny finał 24-godzinnej akcji znanego youtubera z Wodzisława Śląskiego
Gala Paczki już za nami!
Kulinarni odkrywcy z Raciborza-Ostroga podbili swoim filmem serca jury!
Ruszyła kampania społeczna Pytania na śniadanie i Konrada Gacy w TVP 2
14 stycznia w TVP 2 ruszyła kampania społeczna „Odchudzanie na śniadanie”. Akcja jest efektem współpracy specjalisty żywieniowego i trenera Konrada Gacy oraz programu „Pytanie na śniadanie”. Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 2 000 osób, z których wyłoniono 5 uczestników. Co środę w „Pytaniu na śniadanie” prezentowana będzie metamorfoza każdego z nich. Czy uda im się zrzucić nadprogramowe kilogramy i spełnić założone cele? Dowiemy się już wkrótce!
Więcej »Piwo to trunek towarzyski. Zaproś je na przyjęcie!
Jedzenie smakuje lepiej w dobrym towarzystwie. Przygotowując karnawałowe przyjęcie zadbaj więc o to, by nie tylko wśród zaproszonych gości, ale także w menu pojawiły się zgrane duety, które doskonale do siebie pasują. Wystarczy, że do tradycyjnych specjałów podasz odpowiedni gatunek piwa. Będzie smacznie, stylowo i niebanalnie!
Więcej »Jak spędzić święta w wersji fit – podpowiada Konrad Gaca
Czy w święta możemy pozwolić sobie na chwilowe porzucenie naszej diety? Czy zdrowe alternatywy posiłków wigilijnych mogą uchronić nas przed dodatkowymi, poświątecznymi kilogramami? O tym jak spędzić święta w wersji fit opowiada Konrad Gaca.
Więcej »Nowe prawo żywnościowe. Sprawdź, jakie będą skutki obowiązywania rozporządzenia UE
13 grudnia 2014 będzie ważnym dniem dla wszystkich osób dokonujących świadomych zakupów. Od tego dnia obowiązywać będzie większość przepisów rozporządzenia Unii Europejskiej nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Co to oznacza w praktyce? Swoją wiedzą na temat nowego prawa dzieli się Katarzyna Szatkowska - specjalista ds. prawa żywnościowego Centrum Znakowania Żywności (centrumzz.pl).
Więcej »Korzenne przysmaki na świątecznym stole
„... Otóż pomnij - że jeśli, oprócz zagranicznych korzeni i przypraw dodasz do pierników, które wypiekasz, jeszcze i wonnego, słodkiego miodu, smak ich będzie niezrównany...” - takiej rady królowa krasnoludków udzieliła młodemu czeladnikowi Bartłomiejowi w nagrodę za uratowanie życia królowej pszczół. Bajka Marii Kruger „Toruńskie pierniki” to jedna z wielu historii na temat przysmaku nieodłącznie kojarzącego się z Bożym Narodzeniem.
Więcej »Jak rozwijać innowacyjne myślenie u dzieci
Głównym celem edukacji powinien być harmonijny rozwój dziecięcej osobowości, twórczości i kreatywności. Przydatne do tego może być innowacyjne myślenie, którego kształtowanie jest wymogiem naszych czasów. W jaki sposób możemy rozbudzać ciekawość u najmłodszych, a także motywować ich do poszukiwań i zadawania pytań – podpowiada Małgorzata Jabłońska, ekspertka współpracująca z programem edukacyjnym „Klub Bezpiecznego Puchatka”, w ramach którego proponujemy zajęcia dotyczące innowacyjnego myślenia.
Więcej »Wystawa Przestrzeń opery nagrodzona Marką Radia Kraków
Miło nam poinformować, że wystawa "Przestrzeń opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku", która jest wspólnym projektem Opery Krakowskiej i Muzeum Narodowego w Krakowie, otrzymała Markę Radia Kraków - nagrodę przyznawaną dla najciekawszych wydarzeń kulturalnych.
Więcej »Polacy jedzą za mało ryb!
Zaledwie 8% Polaków spożywa dwie porcje ryb tygodniowo lub więcej. To zdecydowanie za mało, by dieta była bogata w kwasy omega-3. Najczęściej kupujemy ryby tanie, łatwo dostępne i przetworzone. O tym, jakie gatunki ryb są najlepsze, jak rozpoznać świeżą rybę podpowiada Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.
Więcej »Taniec - doskonały sposób na jesienną chandrę!
Kiedy dni są coraz krótsze, a za oknem coraz chłodniej, każdy z nas szuka dodatkowych źródeł pozytywnej energii. Sprawdzonym remedium na jesienny spadek formy jest taniec, który wyzwala endorfiny – hormony szczęścia. Lekarstwo w tej postaci powoduje uśmiech na twarzy, sprawia, że krótsze, szare dni znosimy lepiej. Warto zatem wykorzystać jesienną szarugę jako pretekst do tego, by trochę się poruszać, poznać nowych ludzi i zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie, bo taniec jest dobry na wszystko!
Więcej »