Najnowsze wiadomości | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Fotograficzna wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd
Teren leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kolebka naszej kultury.
Więcej »Fotowyprawa na Kresy - Kamieniec Podolski i Chocim. Warsztaty fotograficzne z Tokiną
Kamieniec Podolski, legendarna i niezdobyta twierdza. Obowiązkowe miejsce dla każdego miłośnika historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Widok jest oszałamiający – forteca robi ogromne wrażenie. Dalej Chocim, inna słynna twierdza nad Dniestrem, oraz sam kanion Dniestru zaliczany do „Siedmiu Cudów” Ukrainy. To, i wiele więcej na fotowyprawie w serce ukraińskiego Podola, śladami twierdz Rzeczypospolitej, stepów szerokich oraz pięknych krajobrazów.
Więcej »Wystartował 9. TIFF Festival pod hasłem "Światy"
Od 4 do 8 września zapraszamy na TIFF Festival // Światy. W tym roku to aż 9 wystaw, 33 artystów i 33 wydarzenia. Festiwal został podzielony na: Program Główny, wystawy laureatów TIFF Open, nową sekcję TIFF Open: Wyróżnienia. Przygotowany został także harmonogram pełen wydarzeń towarzyszących.
Więcej »Jubileuszowy LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej 14 września na Stadionie Śląskim
W drugą sobotę września w legendarnym Kotle Czarownic po raz kolejny wystartują największe gwiazdy światowej lekkoatletyki. Organizatorzy i partnerzy wydarzenia zapewniają, że niemal wszystko jest już gotowe do jubileuszowej, 10. edycji mityngu, który po raz drugi odbędzie się na Stadionie Śląskim.
Więcej »Peryskop znowu nabroił!
Pamiętacie Państwo samca lamy o imieniu PERYSKOP? Tak, to on pilnował stada owiec na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Swojec należącego do Instytutu Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dał się poznać pracownikom naukowym i okolicznym mieszkańcom jako ten, który uwielbia piesze wycieczki. Swoimi wyskokami spowodował sporo zamieszania strasząc m.in. przyjezdnych, kiedy to pojawiał się „znikąd”.
Więcej »Sportowe emocje Runmageddonu Silesia JSW S.A.
Lekko nie było! Śląskie zmagania na terenach Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Szczygłowice” zakończyły się w niedzielę o godzinie 19:00, kiedy na metę dobiegli ostatni zawodnicy nowej, ekstremalnej formuły biegu 12-godzinnego. Mordercze podbiegi, wysoka temperatura i zagęszczenie konstrukcyjnych przeszkód sprawiły, że śląska trasa została okrzyknięta jedną z najbardziej wymagających w tegorocznym, runmageddonowym sezonie.
Więcej »Dziękujemy Ślązakom. Ogólnopolska kampania na 100-lecie powstań śląskich
W związku z obchodami 100-lecia powstań śląskich Muzeum Śląskie w Katowicach prowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną w celu upamiętnienia wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku i miały ogromny wpływ na historię Polski pierwszej połowy XX wieku.
Więcej »PZU na MotoLegends 2019
W pierwszy weekend września (7-8.09 br.) w Hali Expo Silesia w Sosnowcu odbędzie się druga edycja wystawy i targów pojazdów zabytkowych Motolegends. Ten niezwykły festiwal powstał z miłości i pasji do motoryzacji zabytkowej. Partnerem wydarzenia jest PZU, który zaprezentuje innowacyjne rozwiązanie o nazwie PZU GO.
Więcej »Ile czasu wypoczywali w tym roku Polacy? Podsumowanie wakacji 2019
Tegoroczne wakacje dobiegają już końca. W tym roku pogoda szczególnie dopisywała w trakcie wypoczynku w Polsce. Najczęściej na swój wakacyjny kierunek Polacy wybierali Gdańsk, natomiast w górach - Zakopane. Ile czasu wypoczywali w tym roku Polacy? Jaki nocleg wybierali najchętniej, ile za niego zapłacili oraz na co narzekali najczęściej? Przedstawiamy podsumowanie wakacji 2019.
Więcej »Czy Wrocław uratuje jednego z najrzadszych ptaków na świecie?
Trzy lata temu we wrocławskim zoo dokonał się przełom w hodowli zachowawczej dzioborożców palawańskich. Udało się doprowadzić do wyklucia pierwszego na świecie pisklęcia w ogrodzie zoologicznym. W tym roku ponownie doczekano się pisklęcia i jest to czwarty maluch tu urodzony. Wrocławskie dzioborożce to obecnie niemal 90% światowej populacji żyjącej w zoo. Sukces hodowlany jest ogromny!
Więcej »Mistrzostwa Świata Sztafet na Śląskim!
Stadion Śląski będzie gospodarzem Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Sztafet 1 i 2 maja 2021 roku. Decyzję w tej sprawie podjęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Informację tę przekazano podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego, wiceprezesa zarządu spółki Stadion Śląski Krzysztofa Klimosza oraz Aleksandra Matusińskiego, trenera kadry kobiet w biegu na 400 metrów, trenera AZS-u AWF-u Katowice.
Więcej »Morawskie winnice. Raj dla miłośników krajobrazu i wina. Warsztaty fotograficzne z Tokiną
Tokina oraz fotowarsztaty.com zapraszają w weekend 4-6 października na niepowtarzalny plener fotograficzny w czeskie Morawy, słynną „Małą Toskanię”. Tematem zajęć będzie oczywiście fotografia krajobrazowa i pejzaż. Między plenerami zaplanowane są zajęcia dodatkowe: wykłady o kompozycji, obróbka i komentowanie zdjęć.
Więcej »Ekstremalne podsumowanie wakacji, czyli Runmageddon Silesia JSW S.A.
To już w ten weekend. Tysiące Runmageddończyków z całej Polski zjedzie się do Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Szczygłowice”, by pokonać jeden z bardziej ekscytujących ekstremalnych biegów z przeszkodami. Górnicze Runmageddony od zawsze cieszą się wielką popularnością i przyciągają wielu zainteresowanych. W tej edycji emocje sięgną zenitu, gdyż Organizator właśnie na to wydarzenie zaplanował nową unikalną formułę biegu- 12 h.
Więcej »Mateusz Niemiec. Medal w debiucie w Mistrzostwach Europy jest w moim zasięgu
Zaledwie 15-letni Mateusz Niemiec (KAT Kraków) w debiucie w Mistrzostwach Świata Juniorów zdobył w Inzell brązowy medal w technikach specjalnych. Krakowianin ma nadzieję, że sukcesem zakończy się również jego pierwszy występ w Mistrzostwach Europy Juniorów, które w październiku odbędą się w Sarajewie.
Więcej »Muzeum Narodowe w Krakowie skanuje unikatową kolekcję Książąt Czartoryskich
Co łączy kolekcję Muzeum Narodowego w Krakowie ze zbiorami Muzeum Van Gogha w Holandii? To najwyższej jakości technologia stosowana przez naukowców do badań nad najcenniejszymi na świecie obiektami. Do muzealnego laboratorium LANBOZ, trafił właśnie spektrometr, który pozwoli uzyskać informacje na temat składu pierwiastkowego arcydzieł z kolekcji MNK. Sprzęt warty 1 mln 150 tys. zł zakupiono w ramach projektu „Przeszłość Przyszłości. Remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.
Więcej »IV Koncert Niepodległości na Westerplatte w 80 rocznicę agresji Niemiec na Polskę
W dniu 1 września 2019 roku, w 80 rocznicę agresji Niemiec na Polskę, odbędzie się specjalna, IV edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 27 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny Koncert Niepodległości „Westerplatte” odbędzie się w ramach trasy koncertowej Kruszyniany | Westerplatte | Warszawa (pl.Piłsudskiego) | Lipawa (Łotwa) | Ryga (Łotwa) | Ādaži (Łotwa) | Warszawa (Muzeum Powstania Warszawskiego).
Więcej »Inteligentne ławki w Ustroniu - już są!
Zadaniem projektu jest modernizacja ścieżki spacerowej w dzielnicy Jaszowiec oraz instalacja inteligentnych solarnych ławek miejskich w przestrzeni publicznej współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Więcej »Szlam, hałdy i kilofy czyli Runmageddon Silesia JSW S.A.
Iście górniczy, ze szlamem, hałdami, tunelami i kilofami w ręku - taki będzie Runmageddon Silesia JSW S.A, który w dniach 31.08 i 01.09 odbędzie się w Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Szczygłowice”. W przyszły weekend Górnicy, Runmageddończycy oraz chętni, którzy pierwszy raz wezmą udział w ekstremalnym biegu z przeszkodami będą mogli przetestować swoją sprawność pokonując znane i lubiane konstrukcje organizatora, jak i również unikalne przeszkody tworzone z górniczych maszyn i urządzeń dostępnych wyłącznie na Runmageddon Silesia JSW S.A.
Więcej »Amerykanie pokochali projekty wrocławian!
Wrocławskie zoo po raz trzeci złożyło projekt w ramach WAZA Nature connect grant i po raz trzeci otrzymało dofinansowanie. Jednak tym razem wrocławianie chcą integrować i edukować rodziny w Laosie. Dlaczego? Bo wydaje się, że tylko zmieniając nastawienie ludzi tam, na miejscu można ocalić łuskowce, niedźwiedzie himalajskie, słonie, czy laotańskie szczury skalne. Amerykanie z Disney Found uznali, że to się może udać i mieli rację, bo efekty już widać!
Więcej »Kaczawskie single tracki sposobem na rowerowe szaleństwo
Powiat Złotoryjski. Single tracki to wyznaczone jednokierunkowe po lesie ścieżki rowerowe o specjalnym podłożu, mniej więcej szerokie na ok. 1 m. Kapitalna sprawa. Sportowa przygoda poprowadzona wyprofilowanymi rynnami zjazdowymi, po serii muld, pełna dynamicznych skrętów, slalomów między konarami drzew. Dynamika w zdrowym lesie.
Więcej »Zabytkowy kościół w Świerzawie, czyli Dolny Śląsk jakiego nie znamy
Świerzawa. To miasto jakoś nie wyróżnia się od innych miejscowościami Gór i Pogórza Kaczawskiego. Tu pojawia się pytanie, a gdzie leży Pogórze Kaczawskie, nie mówiąc już o Górach Kaczawskich. Od jakiegoś czasu ten rejon promuje się pod nazwą Kraina Wygasłych Wulkanów. Ta nazwa jeszcze niewiele mówi, a to właśnie Dolny Śląsk jakiego nie znamy. Przejeżdżaliśmy tędy wiele razy w drodze w Karkonosze.
Więcej »Długi weekend sierpniowy 2019 - Raport Nocowanie.pl
Długie weekendy to doskonała okazja do eksplorowania różnych zakątków Polski. Jak wynika ze statystyk w tym roku turyści podczas "sierpniówki" częściej wybierali góry.
Więcej »Impreza plenerowa "Zielona Historia" już 24 sierpnia
„Zielona Historia” to cykl imprez, które przybliżą odwieczne relacje człowieka z przyrodą. Nieważne czy mowa o wczesnym średniowieczu na Ostrowie Lednickim, wielkopolskiej wsi w XIX wieku czy współczesnych miastach – ludzie zawsze wchodzą w kontakt z otoczeniem naturalnym.
Więcej »"Bycie fair to dobry sposób na bycie" - trwa konkurs filmowy. Zapraszamy do udziału!
Internet to skarbiec prac twórców. Oferuje niezliczone możliwości, zasypuje informacjami, danymi, plikami. To, co dla internautów jest jednym z wielu zasobów oferowanych w sieci, dla twórców jest efektem ciężkiej pracy, a nawet może okazać się dziełem życia. Korzystaj z legalnych zasobów internetu, nie daj się złapać w piracką sieć i nakręć film z przesłaniem! Weź udział w konkursie "Bycie fair to dobry sposób na bycie" i nakręć przepis na korzystanie z legalnych źródeł kultury. Zobacz swój film podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wygraj Nagrodę Specjalną Legalnej Kultury. Twój głos w sprawie walki z piractwem jest ważny dla twórców, odbiorców, dla nas wszystkich.
Więcej »Otwarte Dane Plus - nowe funkcjonalności rejestrów w turystyce
Celem projektu jest m.in. skorelowanie prowadzonej przez gminy ewidencji innych obiektów z Centralnym Wykazem Obiektów Hotelarskich
Więcej »Wybrano zwycięzców drugiej edycji „Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”
Do tegorocznej edycji konkursu „Na Wsi Najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” zgłoszono aż 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską. Kapituła wybrała 4 zwycięzców i 8 laureatów konkursu. Wybór ogłoszono w trakcie konferencji 9 sierpnia w Warszawie.
Więcej »8. FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo
FotoArtFestival to duże wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Zapraszane są gwiazdy fotografii, wybitni artyści z Polski i zagranicy. W tym roku Bielsko-Biała gościć będzie przedstawicieli fotografii artystycznej z 20 krajów świata (Europa, Ameryka, Afryka, Australia).
Więcej »Czy Bel Suono zdetronizuje 2Cellos?
Classical crossover to wprawdzie młody gatunek muzyki, jednak na trwale zadomowił się na scenie muzycznej! Miliony Polaków pokochało tę muzykę! Konkurencja na scenie jest co raz większa. Czy młodzi Rosjanie z Bel Suono pójdą w ślady starszych kolegów z 2Cellos? A może już przebili ich pod względem popularności? Bel Suono pojawią się w listopadzie 2019 roku w Warszawie, Poznaniu oraz Zabrzu.
Więcej »Krzysztof Kaliszewski gościem akcji „Biegaj z nami na Stadionie Śląskim”
Już w najbliższy wtorek, 20 sierpnia, gościem specjalnym akcji „Biegaj z nami na Stadionie Śląskim” będzie uznany trener i ambasador Stadionu Śląskiego, Krzysztof Kaliszewski.
Więcej »Improwizowana komedia we wrześniu
Bardzo mocne otwarcie sezonu 2019/2020 w repertuarze Improkracji! Przez cały wrzesień będzie można zobaczyć komedię improwizowaną w Vertigo w wykonaniu Improkracji. W pierwszym tygodniu wyjątkowy pod każdym względem spektakl z gościem – Konradem Imielą. Dyrektor Capitolu razem z aktorami Improkracji zmierzy się nie tylko z ulubionymi przez widzów „Krótkimi formami”, ale także nowymi i nie granymi wcześniej formatami impro. Kolejne wtorki miesiąca to m. in. hit poprzedniego sezonu, czyli „Nie śpię, bo gryzą mnie bobry” oraz „Before and after. Zapraszamy także serdecznie na nagranie „Improkracja live at Vertigo” już 17.09, gdzie zagramy podwójny spektakl z niespodziankami.
Więcej »